COVID-19 má už viac obetí než si vyžiada chrípka za jeden rok

Jozef Majský na archívnej snímke.
Zdroj: TASR/AP Photo/Jean-Francois Badias

Chrípke podľahnú každoročne státisíce ľudí.

Podľa údajov americkej Univerzity Johnsa Hopkinsa podľahlo COVID-19 vo svete už viac ako 708-tisíc ľudí. Znamená to, že ochorenie, ktoré spôsobuje nový koronavírus SARS-CoV-2, si vyžiadalo viac obetí ako zvykne chrípka za jeden rok, píšu Lidovky.cz.

Ukazujú to štatistiky Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Tá eviduje každý rok 290 000 až 650 000 úmrtí spojených s chrípkou.

Nový koronavírus, ktorý sa začal šíriť z Číny koncom minulého roka, potvrdili za viac ako polrok vyše 18,8 miliónom osobám, pričom na chrípku ochorie podľa WHO ročne okolo miliardy ľudí.

Najhoršia situácia je v Spojených štátoch, ktoré sú najviac zasiahnutou oblasťou na celom svete. Evidujú najvyšší počet prípadov aj obetí. Celkovo majú aktuálne 4 818 328 prípadov infekcie, ktoré viedli k 157 930 úmrtiam.

Vývoj koronavírusu vo svete sledujte v prehľadnej tabuľke TU.

Aj keď je situácia dlhodobo kritická, americký prezdient Donald Trump v utorok (4. 8.) chválil tamojšie úrady. "Niektoré údaje ukazujú, že naše úsilie dostať vírus pod kontrolu prináša dobré výsledky," povedal. Trump vysvetľuje opakovane vysoký počet nákaz veľkým počtom vykonaných testov.

Druhou najvýraznejšie zasihanutou krajinou je Brazília. V tejto latinskoamerickej krajine majú 2,8 milióna pozitívnych prípadov a vyše 97 000 obetí. Odborníci však upozorňujú, že nakazených môže byť viac, keďže v Brazílii netestujú dostatočne.

Lepšie správy prichádzajú z Ruska. Tam v ostatných týždňoch pribúda denne niečo málo cez 5 000 prípadov. Pred časom to bolo aj o tisíc viac. Rusko eviduje celkovo vyše 871-tisíc infikovaných. Po USA, Brazílii a Indii je to štvrté navyššie číslo na svete. Ochoreniu COVID-19 tu podľahlo vyše 14 500 osôb.

Najviac aktívnych prípadov hlásilo začiatkom tohto týždňa napríklad susedné Česko. Po víkendovom poklese denný prírastok znovu narástol na vyše 200 osôb. Od začiatku pandémie sa nakazilo vyše 17 500 ľudí a 388 nákaze podľahlo.

Vyšší nárast pozitívne testovaných hlási v tomto období aj Slovensko. Práve streda (5. 8.) bola dňom, kedy sme zaznamenali jeden z najvyšších denných čísel od začiatku šírenia nákazy. Vyšší počet naše laboratóriá evidovali naposledy 22. apríla. Viac sa dočítate TU.

WASHINGTON/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Chrípka

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.