Koronavírusom sa na svete nakazilo už viac ako 19 miliónov ľudí

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: TASR - Ján Krošlák

Afrika hlási milión prípadov.

Počet prípadov nákazy novým druhom koronavírusu zaznamenaných na celom svete prekročil v noci na piatok hranicu 19 miliónov. Informovala o tom agentúra AFP na základe údajov z oficiálnych zdrojov.

Celkovo sa koronavírusom na svete nakazilo najmenej 19.000.553 ľudí. Chorobe COVID-19 podľahlo 712.315 pacientov.

Až 40 percent z celkového počtu prípadov zaznamenali Spojené štáty a Brazília - dve pandémiou najťažšie zasiahnuté krajiny.

USA hlásia celkom 4.870.367 prípadov a 159.864 úmrtí. Brazília 2.912.212 prípadov a 98.493 úmrtí.

Za nimi nasleduje India s 2.025.409 prípadmi nákazy a 41.638 úmrtiami.

V Grécku evidujú najmenej päťtisíc prípadov ochorenia

Celkový počet prípadov nákazy v Grécku prekročil vo štvrtok 5000, píše agentúra AFP.

Za posledných 24 hodín v krajine zaznamenali 153 nových prípadov, čím sa celkový počet nakazených zvýšil na 5100. Chorobe COVID-19 v krajine dosiaľ podľahlo 210 ľudí.

Niekoľko nových prípadov sa objavilo na malom dovolenkovom ostrove Poros v blízkosti Atén. Úrady tam preto zaviedli epidemiologické opatrenia.

Patrí medzi ne nočný zákaz vychádzania do všetkých barov a reštaurácií až do 17. augusta a zákaz jarmokov či otvorených trhov.

Na Porose bol taktiež vyhlásený zákaz podujatí s viac ako deviatimi ľuďmi. Rúška sú povinné vonku i vo vnútri.

Grécka vláda v stredu oznámila, že uplynulý týždeň bol pre ňu "budíčkom" v súvislosti s koronavírusovou pandémiou. Odvtedy sprísňuje v krajine karanténne opatrenia.

Úrady za nárastom počtu prípadov vidia najmä preplnené nočné kluby a iné spoločenské podujatia. Iba 10 percent z nových prípadov pochádza podľa premiéra Kyriakosa Mitsotakisa zo zahraničia.

Úrad pre verejnú ochranu už minulý týždeň oznámil povinnosť nosenia rúšok vo všetkých verejných vnútorných priestoroch. Návštevy v domovoch dôchodcov sú až do 15. augusta zakázané.

Pre svadby, krsty a pohreby platí maximálny počet 100 účastníkov.

Mitsotakis nateraz odmietol celoplošné obmedzenie pohybu a začal do krajiny púšťať zahraničných turistov, keďže turizmus je pre Grécko významným zdrojom príjmov.

Afrika hlási milión prípadov, počet však bude zrejme vyšší

Počet potvrdených prípadov nákazy koronavírusom v Afrike prekročil vo štvrtok milión. Experti varujú, že skutočné číslo je pravdepodobne niekoľkokrát vyššie, píše agentúra AP.

V Afrike žije viac ako 1,3 miliardy ľudí. Mnohé krajiny majú slabo rozvinuté zdravotnícke systémy, čo vedie k nedostatočnému testovaniu.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) upozornila, že vírus sa na kontinente rozšíril z veľkých miest do "vzdialeného vnútrozemia", kde existuje iba slabá zdravotnícka infraštruktúra.

Najviac prípadov na kontinente eviduje Juhoafrická republika (JAR), ktorá je zároveň najvyspelejšou africkou krajinou.

JAR dosiaľ potvrdila 529.877 prípadov nákazy koronavírusom a 9298 súvisiacich úmrtí, vyplýva z údajov Univerzity Johnsa Hopkinsa v americkom meste Baltimore.

V celkovom počte prípadov je JAR piata na svete. Aj tu však existujú problémy s nedostatkom nemocničných lôžok a s evidenciou úmrtí v dôsledku COVID-19.

Iné krajiny majú nedostatočné zásoby testov na koronavírus, niektoré sú schopné testovať iba v jednom zdravotníckom zariadení, pričom trvá celé dni, kým sa vzorky podarí analyzovať.

Celkovo africké krajiny dosiaľ vykonali 8,8 milióna testov. Podľa Afrického centra pre kontrolu a prevenciu chorôb, ktoré spadá pod Africkú úniu, je cieľom 13 miliónov testov mesačne.

BRATISLAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Prípady

Dôležité udalosti