Zdravotníci dostanú miliardy za nasadenie počas covidu. Avšak nie u nás, ale v Česku

Naša vláda zatiaľ iba sľubuje. Zdravotníci, ktorí pre covid musia do karantény, dokonca zarobia aj menej.

Jedenásť miliárd českých korún dostanú pracovníci nemocníc a zariadení sociálnych služieb za nasadenie počas covidu. Tamojšia vláda schválila mimoriadny balíček pre lekárov, sestry, či pracovníkov DeEsEsiek. Česká vláda vyplatí odmenu aj ďalším pracovníkom. Zariadenia už môžu žiadať o dotácie.

Každý zdravotník tak dostane zhruba 25 tisíc korún. Pracovníci v administratíve, údržbári alebo upratovačky by mali získať do 10 tisíc korún. Keby sa tak odmeny vyplácali na Slovensku, bolo by to približne od 400 do 950 eur.

Aj slovenským zdravotníkom či zamestnancom DSSiek vláda sľubovala odmeny za nasadenie. Zatiaľ však zostalo len pri ďakovačkách.

Návrh mimoriadneho finančného ocenenia ku mzde týchto zamestnancov v procese prípravy. „Mimoriadne finančné ohodnotenie zdravotníkov pripravujeme. Aktuálne nastavujeme konkrétne návrhy odmien ako aj spôsob ich vyplatenia," potvrdila hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová.

Šéf lekárskych odborov, Peter Visolajský, upozorňuje, že kým zdravotníci čakajú na splnenie sľubov, v plnom nasadení im hrozí že dokonca zarobia menej. Hovorí, že ak napríklad zdravotná sestra príde v práci do styku s pozitívnym pacientom, hygienici ju pošlú do karantény. Za dni, ktoré v nej do testovania strávi ale dostane zaplatené akoby bola na klasickej PNke. A teda menej.

Zdravotníci zatiaľ dostávajú úrazový príplatok keď sa nakazia covidom. Musia mať však potvrdené, že k nákaze došlo v práci.Pýtali sme sa oboch ministerstiev, či na karanténne PN budú zvyšovať alebo nejako meniť. Otázka ale zostala bez odpovede.

Viac sa dozviete z reportáže Zuzany Javorovej.

Celé vydanie stredajších Televíznych novín nájdete na markizaplus.sk.  

BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Odmeny

Dôležité udalosti