Koronavírus sa aj na Slovensku začal šíriť medzi mladými ľuďmi

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstock.com/ Syda Productions

Na jednej strane to znie ako dobrá správa, na druhej ale ide aj o riziko.

Koronavírus sa šíri najmä medzi mladými. Analýzy svetovej zdravotníckej organizácie ukázali, že počet mladých s ochorením COVID-19 sa za posledné mesiace strojnásobil. Dominujú aj v slovenských štatistikách. Na jednej strane to znie ako dobrá správa, na druhej ale ide aj o riziko.

Svetová zdravotnícka organizácia skúmala prípady covidu od konca februára do prvej polovice júla. Z jej analýz vyplýva, že za posledných 5 mesiacov podiel mladých pozitívnych od 15 do 24 rokov narástol zo 4,5 na 15 percent.

Európske krajiny ako Španielsko, Nemecko, či Francúzsko už informovali, že veľa nových prípadov sú práve mladí ľudia. Podobná situácia je aj na Slovensku. U nás sa vírus šíri medzi dvadsiatnikmi a tridsiatnikmi.

Pavol Jarčuška, infektológ: „Mladí najmenej rešpektujú opatrenia ktoré bránia šíreniu korony - odstupy, nosenie masiek, častejšie vyhľadávajú podniky, diskotéky, nočné bary."

Na jednej strane je to dobrá správa, pretože práve mladí ľudia, ktorí nemajú pridružené ochorenia sa s vírusom zvyknú popasovať lepšie ako starší a chorľavejší pacienti. Lekár, ktorý covid lieči na Slovensku od marca ale upozorňuje, že to tiež nie je pravidlo. Aj pacient, ktorému na Slovensku medzi prvými nasadili liek remdesivir mal len 39 rokov.

Tedros Adhanom Ghebreyesus, generálny riaditeľ WHO: „Mladí ľudia nie sú neporaziteľní, aj oni sa môžu nakaziť a môžu zomrieť. Keďže o tom väčšinou nevedia, musia dodržiavať rovnaké opatrenia, aby chránili seba aj ostatných."

Slovenské štatistiky napríklad ukázali, že až 61% pozitívnych ľudí v júli o svojom ochorení v júli ani nevedelo pretože nemali príznaky. Keby sa teda netestovali, ochorenie mohli voľne šíriť ďalej. Lekári sa preto obávajú napríklad jesene, keď sa otvoria stredné a vysoké školy alebo internáty.

Pozrite si reportáž Zuzany Javorovej.

Celé vydanie sobotňajších Televíznych novín nájdete na markizaplus.sk

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Slovensko

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.