Pandemický plán pre Slovensko: Zahŕňa aj opätovné vyhlásenie núdzového stavu

Do druhej fázy sa dostaneme, ak sa zhorší epidemiologická situácia.

Slovensko má nový pandemický plán. Pripraviť nás má na už prebiehajúcu druhú vlnu koronavírusu. Odborníci ho rozdelili do viacerých fáz. Momentálne sme v tej prvej.

Z pandemického plánu zmizol takzvaný kĺzavý medián. Práve od neho záviselo, či sa opatrenia uvoľnia alebo naopak sprísnia. Fázy sa budú meniť podľa toho, ako budú obsadené lôžka v nemocniciach.

Ministerstvo zdravotníctva momentálne pracuje na tom, aby bolo v našich nemocniciach pripravených zhruba 3 500 lôžok pre pacientov s COVID-om. 


V priemere to vychádza na takmer 500 lôžok pre jeden kraj. Do druhej fázy sa dostaneme, ak sa zhorší epidemiologická situácia, vzniknú nové ohniská nákazy a naplnenosť vyhradených nemocníc presiahne 50 percent. V takom prípade nastane ďalšia reprofilizácia nemocníc. Pribudnú tie, ktoré majú infekčné kliniky a oddelenia.

S treťou fázou sa vyhlási opäť núdzový stav. To bude vtedy, ak budú neustále pribúdať infikovaní a vyhradené nemocničné oddelenia budú obsadené na 75 percent. Tiež ak budú vznikať ďalšie ohniská nákazy, ktoré úrady zatvoria do karantény, aby sa spomalil prenos.

Posledná štvrtá fáza pandémie sa berie ako postupný návrat do medzi-pandemického obdobia, súčasťou toho sú aj takzvané semafory pre zariadenia sociálnych služieb alebo nemocnice.

BRATISLAVA/TV Markíza
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti