Epidemiológovia rozhodli: Hromadné podujatia nad tisíc ľudí budú znova zakázané

tlacovka lint_tvnoviny.mp4
Zdroj: TASR

Aktuálnu situáciu ohľadne koronavírusu priblížil minister Krajčí a ďalší odborníci.

Vo štvrtok zasadalo na úrade vlády konzílium epidemiológov, ktoré sa venovalo aktuálnej epidemiologickej situácii na Slovensku.

O záveroch zasadnutia informoval minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) spolu s hlavným hygienikom Jánom Mikasom a ďalšími odborníkmi.

Minister uviedol, že do 1. septembra nebudú prehodnocovať zoznam rizikových krajín. Slovákom však odporúča necestovať do zahraničia, obzvlášť, ak majú maloleté deti.

Odborníci však budú upozorňovať na jednotlivé rizikové regióny krajín Európy, ktoré budú prehodnocovať každé dva týždne. "Z Česka je určite najrizikovejšia Praha," uviedol Krajčí na úvod.

Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR

Pokračoval, že za nepriaznivú považuje aj situáciu na pohraničí Slovenska s Poľskom, riziková je napríklad aj oblasť Splitsko-dalmatínskej župy v Chorvátsku, mimoriadne rizikové je podľa slov Krajčího Španielsko.

Minister potvrdil, že by chcel, aby sa obnovila letecká doprava do Bratislavy aj z Ukrajiny, Ruska alebo Severného Macedónska. Pred letom by sa však cestujúci museli zaregistrovať a tiež preukázať negatívnym testom na koronavírus. Takto by podľa neho bolo možné podchytiť potenciálne riziko včas.

Situáciu vo svete môžete sledovať v prehľadnej tabuľke TU.

Hromadné podujatia opäť v obmedzenom režime

Krajčí pripomenul, že konzílium epidemiológov v súčasnosti neodporúča na Slovensku organizovanie hromadných podujatí.

Týkať sa to bude obzvlásť obdobia od 1. septembra do 1. októbra, kedy sa budú otvárať školy po celej krajine a riziko šírenia nákazy narastie.

V tomto období má byť zároveň prijatý zákaz organizovať hromadné podujatia nad tisíc ľudí vrátane športových podujatí. Takisto bude vydaný zákaz interiérových hromadných podujatí s účasťou nad 500 ľudí.

Keď sa zoskupí v interiéroch menej osôb, povinnosťou bude nosiť rúška. Hromadné podujatia budú úplne zakázané po 23. hodine s výnimkou svadieb.

Takisto sa počas septembra na polovicu obmedzí aj návštevnosť kúpalísk a aquaparkov.

Hlavný hygienik Ján Mikas potvrdil, že odborníci v súvislosti s nákazou uvažujú aj nad novou povinnosťou pre zamestnávateľov. Podľa nej by mali umožniť vstup na pracovisko pre zamestnancov, ktorí prišli z rizikových krajín, iba vtedy, ak by so sebou mali negatívny test na COVID-19 alebo by sa zaregistrovali na miestnom úrade verejného zdravotníctva a mali aj príslušné potvrdenie.

Témou zasadnutia bol aj návrat žiakov a študentov do škôl. Krajčí pripomenul, že dôjde k masívnej socializácii obyvateľstva, čo môže byť nebezpečné. Odborníci rozhodli, že nosenie rúšok napokon bude povinné aj v triedach, mladších detí sa to však týkať nebude. Viac sa dočítate TU.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.