Koniec rúškam? Vedci vraj vyvinuli účinnejšiu možnosť, ktorá má zabrániť šíreniu COVID-19

J. K. Rowling
Zdroj: TASR/AP Photo/Andre Penner

Aktuálne rokujú s potenciálnymi partnermi o zvýšení produkcie a následných klinických testoch.

Zatiaľ čo celý svet s napätím čaká na účinnú vakcínu proti novému koronavírusu, vedci na americkej univerzite v San Franciscu prišli s inou variantou. Píše ABC 7 News.

Tvrdia, že sa im podarilo vyvinúť nosný sprej, ktorý by mal ľudí pred vírusom chrániť. Sprej AeroNab obsahuje syntetické protilátky, ktoré by mali chrániť pred vírusom SARS-CoV-2. Prípravok by vraj stačilo raz za deň aplikovať do dýchacích ciest.

„Je to stabilná látka, takže nie je problém ju dať do obyčajného rozprašovača," hovorí doktor Aashish Manglik z Kalifornskej univerzity.

Vedci vytvorili syntetickú molekulu, ktorá sa v nose pripojí k vírusu, oslabí ho a zabráni jeho šíreniu. „Funguje to vlastne ako pasca na myši," dodal Manglik.

Celý proces však zatiaľ iné tímy vedcov neoverili. „Myslíme si, že takýto sprej do nosa bude omnoho viac účinnejší ako zakrývanie tváre rúškami. Mohol by pomôcť, pokiaľ nebude dostupná vakcína," hovorí spoluautor projektu a profesor biochémie Peter Walter.

Vedci sa inšpirovali nanoprotilátkami, ktoré sa prirodzene vyskytujú u zvierat ako lamy či ťavy. Látky s asi desaťkrát menšou molekulou ako ľudské protilátky majú jednoduchú štruktúru a sú pomerne stále.

Vedci aktuálne rokujú s potenciálnymi partnermi o zvýšení produkcie a následných klinických testoch. Ak by naozaj boli úspešné, mohol by sa nosný sprej začať vo veľkom používať ako prevencia pred infikovaním novým koronavírusom, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19.

BRATISLAVA/rd

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Sprej do nosa

Dôležité udalosti