Ministerstvo varuje pred návštevou Prahy a časti Chorvátska

Pri prílete z Anglicka do Maďarska potrebujete dva negatívne testy.

Ministerstvo zahraničných vecí z dôvodu rastúcej intenzity výskytu ochorenia COVID-19 odporúča zvážiť nevyhnutnosť cestovania (2. stupeň) do niektorých regiónov krajín s uvoľneným hraničným režimom.

Medzi ne zaraďuje všetky regióny Belgicka, Prahu, v Chorvátsku Vukovarsko-sriemsku a Splitsko-dalmatínsku župu, v Dánsku Midtjylland, v Estónsku Tartu maakond či vo Francúzsku oblasti Provence-Alpes-Cote d'Azur, Île-de-France a Mayotte.

V tomto zozname krajín a regiónov je aj Holandsko - Noord-Holland a Zuid-Holland, Írsko - Midlands a Mid-East, všetky regióny Malty či dve poľské oblasti- Sliezske vojvodstvo a Malopoľské vojvodstvo, Spojené kráľovstvo - územný zdravotný obvod Grampian (Aberdeenshire, City of Aberdeen a Moray) a zaradené sú tu aj všetky regióny Španielska.

Zdroj: TASR/AP Photo/Petr David Josek

"Odporúčame občanom nachádzajúcim sa na území krajín, respektíve regiónov krajín s uvoľneným hraničným režimom, na ktoré sa nevzťahuje 2. stupeň cestovného odporúčania, venovať zvýšenú opatrnosť (1. stupeň - výstraha) vzhľadom na prebiehajúcu pandémiu choroby COVID-19. V tejto súvislosti je potrebné dbať na odporúčania epidemiológov a priebežne sledovať opatrenia zavedené predmetnými štátmi v epidemiologickej, karanténnej, bezpečnostnej a dopravnej oblasti," uviedol rezort diplomacie.

Pre všetky ostatné krajiny sveta nezahrnuté do zoznamu s uvoľneným hraničným režimom naďalej platí odporúčanie necestovať a pri príchode z nich je osoba povinná prihlásiť sa telefonicky či elektronicky na miestne príslušný regionálny ÚVZ, aby ho oboznámili s cestovateľskou anamnézou.

"Osobám sa nariaďuje izolácia v domácom prostredí do doby obdržania negatívneho výsledku RT-PCR testu na ochorenie COVID-19. Osoba je povinná podrobiť sa laboratórnej diagnostike na ochorenie COVID-19 najskôr v piaty deň izolácie v domácom prostredí," uviedlo ministerstvo.

Maďari sťažili podmienky pre prílety a odlety

Štátny tajomník Martin Klus na sociálnej sieti upozornil, že ak naši občania priletia do Budapešti z Veľkej Británie alebo Nórska, musia sa preukázať dvomi negatívnymi testami na koronavírus.

„Podľa nášho aktuálneho cestovného odporúčania sú Spojené kráľovstvo Veľkej Británie či napríklad Nórsko sú tzv. menej rizikové, teda „zelené" krajiny. Maďarsko však tieto dve krajiny, podľa svojho aktuálneho rozdelenia štátov, považuje za „žlté", teda rizikovejšie," uviedol.


Ak občania Slovenskej republiky chcú využiť budapeštianske letisko Franza Liszta, tak len na odlety a prílety do krajín zelenej zóny.

„Ak by chceli priletieť z niektorej „žltej krajiny", napr. Spojené kráľovstvo, Nórsko či Japonsko, musia predložiť výsledky až dvoch negatívnych testov na COVID-19. Testy musíte absolvovať v rámci piatich dní s odstupom 48 hodín. Výsledky musíte mať v maďarskom alebo anglickom jazyku. Ak splníte túto podmienku, až vtedy vám umožnia vstup na územie Maďarska bez obmedzení," vysvetlil.

Cudzinci, ktorí prichádzajú zo „žltých" krajín a nemajú výsledky testov na COVID-19, sa pri vstupe na územie Maďarska podrobia povinnej lekárskej prehliadke.

„Ak lekárska prehliadka odhalí podozrenie na ochorenie, zakážu im vstup do Maďarska. Ak neodhalí podozrenie ochorenia, cestujúci idú na 14 dní do domácej karantény. Príslušný úrad vydá rozhodnutie, ktoré týmto občanom umožní absolvovať dvakrát test na COVID-19 so 48 hodinovým odstupom," dodal Klus.

Pre tieto krajiny platí uvoľnený režim

Uvoľnený hraničný režim pre osoby naďalej podľa rezortu slovenskej diplomacie platí pri návrate z Austrálie, Belgicka, Cypru, Česka, Číny (tiež osobitné administratívne oblasti Hongkong a Macao), Dánska (vrátane samosprávneho územia Faerské ostrovy), Estónska, Fínska, Francúzska, Grécka, Holandska, Chorvátska, Írska, Islandu, Japonska, Južnej Kórey, Lichtenštajnska, Litvy, Lotyšska, Maďarska, Malty, Monaka, Nemecka, Nórska, Nového Zélandu, Poľska, Rakúska, Slovinska, Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska, Španielska, Švajčiarska a Talianska.

Komplexné informácie o hraničnom režime štátov sú zverejnené a aktualizované na webe našej diplomacie.

Ministerstvo odporúča všetkým Slovákom nachádzajúcim sa v zahraničí, aby využili možnosť dobrovoľnej registrácie na jeho webovej stránke alebo prostredníctvom mobilnej aplikácie Svetobežka.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Cestovanie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.