Minister Gröhling predstavil opatrenia v školách. Plošné zatváranie už neplánuje

Reflex
Zdroj: TASR

Školy sa budú riadiť semaforom.

Minister školstva Branislav Gröhling predstavil, ako bude vyzerať začiatok školského roka. Prvé dva týždne budú rúška povinné pre žiakov druhého stupňa základnej školy, stredných škôl a vysokých škôl. Rúška musia nosiť všetci učitelia a zamestnanci všetkých škôl, vrátane škôlok.

TU nájdete všetky manuály opatrení pre školy a školské zariadenia.

Každá škola či internáty musia mať vyčlenenú samostatnú miestnosť, ktorá bude slúžiť na izoláciu človeka, ktorý bude podozrivý na COVID-19. Internáty musia zriadiť samostatnú izolačnú izbu aj pre zahraničných študentov.

Prvé dva týždne budú v školách zatvorené telocvične, bazény a posilňovne. Minister odporúča využívať na športové aktivity vonkajšie priestory.

Školy dostanú štyri milióny eur na zabezpečenie dezinfekčných prostriedkov a na nákup rezervných rúšok a štítov. Gröhling zdôraznil, že najdôležitejšia bude zodpovednosť a dôsledné dodržiavania opatrení.

Školy sa budú riadiť semaforom

Ak bude mať škola žiaka či učiteľa podozrivého na COVID, bude sa riadiť semaforom, ktorý pripravilo ministerstvo. Ak bude podozrenie, že je choré dieťa, učiteľ zavolá rodičovi a ten zavolá lekárovi. Minister zdôraznil, že rodičia ani školy nemajú kontaktovať regionálne úrady verejného zdravotníctva. Hygienikov bude kontaktovať len lekár, ak bude mať dieťa príznaky koronavírusu.

Pediatrička Elena Prokopová vysvetlila, že na jeseň bude stúpať počet infekcií na bežné ochorenia. Rodičia by preto preťažili hygienikov, ak by im volali s každým príznakom ochorenia. O tom, či má podozrenie na COVID-19 rozhodne ošetrujúci lekár.

Ak bude dieťa podozrivé na COVID-19, v izolácii budú všetky blízke kontakty dieťaťa, teda spolužiaci a žiaci, s ktorými sa napríklad stretol v školskom klube. Ostatné deti, ktoré nie sú rizikové, budú chodiť do školy.

Gröhling tiež povedal, že nepracujú s plánom plošne zatvárať školy. Zatvárať sa budú len konkrétne triedy, alebo školy v danej lokalite. Ak sa situácia zhorší v celom okrese, regionálni hygienici môžu rozhodnúť o zatvorení všetkých škôl v danom regióne.

Ministerstvo školstva rokuje s ministerstvom práce o pandemickej OČR-ke v prípade, že rodič bude musieť ostať s dieťaťom v izolácii.

Začiatok akademického roka sa posunie

Prokopová vyzvala rodičov, aby sa nebáli o deti, ktoré majú respiračné ochorenia alebo majú alergiu. Aj tieto deti by mali nosiť rúška. Podľa Prokpovej to znižuje riziko komplikácií. Deti s chronickými ochoreniami by podľa Prokopovej nemali dostať plošnú výnimku na vzdelávanie v školách, ich stav by mal byť posudzovaný individuálne.

Ministerstvo navrhlo, aby školy obmedzili hromadné podujatia. Otvorenie školského roka by nemalo preto prebehnúť ako po minulé roky. Tiež by mali vypracovať "harmonogram" vydávania obedov, aby sa v jedálni nestretávali veľké množstvá študentov na jednom mieste.

Akademický rok sa pre väčšinu vysokoškolákov začne 28. septembra. O tom však rozhodnú rektori. Študenti by sa preto mali riadiť pokynmi vysokej školy.


BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Školstvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.