Schválili nový test na koronavírus. Je menej bolestivý a oproti PCR testom lacnejší

Ilustračná snímka.
Zdroj: AP Photo/Rick Bowmer

Autori novej metódy sa rozhodli k neobvyklému kroku.

Americké úrady schválili nový test, ktorý vie rozpoznať prítomnosť nového koronavíru v ľudských slinách. Vyrobili ho odborníci na Yalovej univerzite v Connecticute. Píše o tom odborný web školy.

Vďaka schváleniu ho už môžu využívať vo všetkých amerických diagnostických laboratóriách, ktoré o to maju záujem.

Jeho výroba je tak rýchla a lacná, že je možné ho celoštátne zahájiť v masívnom množstve v horizonte pár týždňov.

Test odborníci považujú za prelomový z viacerých dôvodov. Po prvé, všetky súčasti testov už existujú a sú dostupné kdekoľvek, cena materiálov na jeden test sa pohybuje okolo štyroch dolárov (3,37 eura), čo je lacnejšie ako súčasné PCR testy. Navyše, o menej bolestivejší spôsob testovania ako výtery z nosa.

Nesporným benefitom má byť aj jeho presnosť, ktorá sa pohybuje na úrovni 88-94 percent. V rozpätí niekoľkých týždňov ho chcú zavádzať do škôl či kancelárií.

Kľúčovým objavom, ktorý umožnil vznik tohto testu bolo, že vírus SARS-CoV-2 je v slinách veľmi dlho stabilným aj pri vysokých teplotách, a tak nie je potrebné, aby se k ich udržovaniu používalo špeciálne a najmä drahé vybavenie.

Autori novej metódy sa rozhodli k neobvyklému kroku. Test nechcú komercionalizovať, teda na ňom nebudú nijako zarábať.

K vzniku postupu využili financie od niekoľkých grantov, vlastnej univerzity, ale tiež od basketbalovej ligy NBA, ktorá by podobné testy uvítala.

NEW YORK/rd

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme USA

Dôležité udalosti