Podstatnú časť nových pacientov s COVID-19 tvoria sezónni pracovníci. Tu sú ďalšie detaily

Testovanie vzoriek na prítomnosť ochorenia COVID-19.
Zdroj: TASR

Na pracoviskách jednej firmy doteraz potvrdili spolu viac ako 30 nakazených.

Po utorku (18. 8.) eviduje Slovensko ďalších 100 prípadov nákazy novým koronavírusom, pričom ide o jeden z najväčších denných prírastkov od začiatku epidémie u nás.

Úrad verejného zdravotníctva informoval o detailoch týchto prípadov s tým, že podstatnú časť nových pozitívnych zaznamenali vo firme s pracoviskami v územnej pôsobnosti regionálnych úradov verejného zdravotníctva v Bratislave, Trnave a Galante.

Zväčša ide o sezónnych pracovníkov zo zahraničia. Minister zdravotníctva Marek Krajčí priblížil, že ide najmä o pracovníkov z Ukrajiny. Firmy preto vyzval, aby "oprášili" krízové plány a aby boli opatrní pri prijímaní zahraničných zamestnancov.

Zároveň dodal, že hygienici pracujú na usmernení, ktoré by zaväzovalo firmy a zamestnávateľov dbať na to, že pracovníci po návrate zo zahraničia, ostanú päť dní doma a následne podstúpia test na COVID-19.


Na jednotlivých pracoviskách spomínanej firmy, ktorej názov nekonkretizoval ÚVZ ani Krajčí, doteraz potvrdili spolu viac ako 30 pozitívnych prípadov zo stoviek už testovaných zamestnancov.

"Dnes a počas najbližších dní je naplánované testovanie ďalších zamestnancov, vrátane externej dopravnej obsluhy, dá sa preto očakávať, že počet potvrdených prípadov ochorenia COVID-19 bude ešte rásť," uvádza ÚVZ.

Prečítajte si tiež:

Protiepidemické opatrenia zaviedli aj v priestoroch, kde boli pozitívne testovaní zamestnanci ubytovaní. Samozrejmosťou je dôsledná dezinfekcia priestorov a kontinuálne prijímanie ďalších opatrení.

Pre osoby, ktorým testy potvrdili nákazu, vyčlenili priestory na izoláciu. Rovnako boli samostatne vyčlenené priestory aj pre ich úzke kontakty.

Komunitné šírenie nezaznamenali

V ostatných prípadoch početnejšieho šírenia COVID-19 v okresoch Dunajská Streda, Žilina a Prešov ide o aktívne dohľadané kontakty potvrdených prípadov ochorenia COVID-19 z ohnísk, ktoré už sú identifikované a monitorované.

"V niektorých prípadoch sme zaznamenali aj sporadický výskyt prípadov ochorenia COVID-19, epidemiologické vyšetrovanie v týchto prípadoch naďalej pokračuje," približuje ÚVZ.

Na Slovensku v súčasnosti nezaznamenáva komunitné šírenie ochorenia COVID-19, ide o lokálne ohraničené ohniská nákazy.


BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti