Ľudia, ktorí prišli z "červených krajín", u nás šíria koronavírus. Zisťovali sme, ako je to možné

17 janikova kontrola_tvnoviny.mp4
Zdroj: TV Markíza

Rezort zdravotníctva pripravuje usmernenie, podľa ktorého by ľudia zo zahraničia mali pred nástupom do firmy ukázať negatívny test.

V stredu u nás otestovali viac ako 3400 ľudí na koronavírus, z toho 80 bolo pozitívnych. Uzdravilo sa ďalších 17 pacientov, nepribudla žiadna obeť. Aktívne chorých na COVID-19 je však na Slovensku viac než tisíc ľudí. Ministerstvo priznáva, že mnohí z nich patria medzi cudzincov, ktorí u nás vykonávajú sezónne práce. Zisťovali sme, ako je možné, že ľudia, ktorí prišli z červených krajín, u nás šíria vírus.

Ministerstvo zdravotníctva už v stredu upozorňovalo, že veľkú časť pozitívnych ľudí tvoria sezónni pracovníci z Ukrajiny. Slovensko má stále vyčlenený zoznam zelených krajín, z ktorých sa môžeme vrátiť bez nutnosti karantény či testov. Ukrajina medzi ne nepatrí.

„Každý občan z tejto krajiny, ktorý prichádza na územie SR, okamžite musí kontaktovať regionálny úrad verejného zdravotníctva, ktorý ho zaraďuje do karantény. Po tom, ako je v karanténe minimálne 5 dní, je otestovaný a až v prípade, že test vyjde negatívny, sa môže zapojiť do bežného života,“ vysvetlil minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Ak test nie je negatívny, karanténa pokračuje. Čísla, ktoré máme v štatistike, sú aj od cudzincov, ktorí sa dobrovoľne prihlásili a zostali izolovaní. No mnohí bývajú v ubytovniach, ktoré sú potom ohniskom nákazy. Negatívni sa v spoločných priestoroch miešajú s pozitívnymi. Potom stačí, ak jeden pozitívny nedodrží karanténu.

„Podľa všetkého sa zistilo, že práve občania, ktorí prišli z tej krajiny, boli karantentenizovaní, boli v karanténe, ju nedodržiavali a keďže viacerí títo obyvatelia boli na spoločnej ubytovni a oni ju nedodržali. Došlo tam ku kontaktom, tak sa nakazili aj tí, ktorí už boli po karanténe a teda boli negatívni a začali roznášať to ochorenie. Žiaľ, podľa nášho zákona by mali byť sankcionovaní,“ hovorí minister zdravotníctva.

Dnes máme u nás najvyšší počet aktívnych prípadov - 1055. Toľko sme nemali ani v apríli. Minister však upokojuje. Ide totiž o lokálne ohniská. Vírus sa teda nešíri nekontrolovane.

„Tie čísla budú vyššie. Celá situácia je zatiaľ kompletne pod kontrolou lokálnych hygienikov, ktorí dohľadávajú všetky kontakty a tým pádom sa nie je dôvod znepokojovať,“ myslí si minister Krajčí.

Z 27 pozitívne testovaných ľudí v bratislavskom kraji ide väčšinou o importované prípady zo zahraničia. A to najmä z Ukrajiny, Chorvátska, Turecka, Francúzska či Grécka. Epidemiológovia vyhľadávajú ich blízke kontakty, no hovoria, že vyšetrovanie im sťažuje fakt, že im ľudia nedvíhajú.

Rezort zdravotníctva teraz pripravuje usmernenie, podľa ktorého by pracovníci zo zahraničia mali pred nástupom do firmy ukázať negatívny test. Zamestnávatelia by ich bez neho do svojich prevádzok nemali vpustiť. Platné to však bude zrejme až v septembri.


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.