Chorvátsko hlási nový denný rekord v počte prípadov nákazy koronavírusom

Sanitka parkuje pred nemocničnou jednotkou intenzívnej starostlivosti, kde leží ruský opozičný líder Alexej Navaľnyj.
Zdroj: TASR/Cecilia FabianoLaPresse via AP

Aj Slovinsko hlásilo nový rekord v počte prípadov a uviedlo, že väčšina infekcií bola dovezená práve z Chorvátska.

Chorvátsko vo štvrtok hlásilo nový denný rekord v počte prípadov nákazy koronavírusom, a to 255. Zároveň sa aj Nemecko pridalo k radu partnerov v EÚ, keď odporučilo svojim občanom, aby necestovali na chorvátske pobrežie Jadranského mora. Informácie priniesla tlačová agentúra DPA.

Chorvátske úrady uviedli, že za posledných 24 hodín pribudlo 255 nových nakazených koronavírusom, pričom tento denný počet neustále narastal celý uplynulý týždeň. V balkánskej krajine so 4,19 milióna obyvateľov stúpol počet potvrdených aktívnych prípadov infekcie na 1689.

Krátko pred týmto oznamom nemecké úrady varovali turistov pred cestovaním na dovolenku do dvoch najviac postihnutých oblastí Chorvátska, ktoré sa nachádzajú na pobreží. Ide o Šibenicko-kninskú župu a Splitsko-dalmatínsku župu, ktoré sú obe hlavnými turistickými destináciami.

"Výskyt ochorenia COVID-19 bol v Chorvátsku počas niekoľkých týždňov nízky, ale nedávno výrazne stúpol," vysvetlilo ministerstvo zahraničných vecí v Berlíne.
Dokonca aj pred najnovším rekordom stúpla miera nákazy za týždeň nad 50 na 100.000 obyvateľov, čo je Nemeckom stanovená hranica pre to, aby mohla byť nejaká oblasť vyhlásená za bezpečnú.

V rámci nového opatrenia platí, že každý, kto sa vracia do Nemecka z postihnutých oblastí, musí ísť do samoizolácie.

Taliansko a Rakúsko už minulý týždeň zaradili Chorvátsko medzi červené, teda rizikové krajiny, pričom ďalší sused Slovinsko to podľa očakávania urobí v piatok. Samotné Slovinsko vo štvrtok hlásilo nový rekord v počte prípadov nákazy koronavírusom a uviedlo, že väčšina infekcií bola dovezená práve z Chorvátska.

Turizmus je najdôležitejším priemyslom Chorvátska, ktoré sa pre zahraničných návštevníkov otvorilo 1. júla. Predstavitelia pripisujú vinu za súčasnú vlnu koronavírusu mladším turistom a klubom na pobreží.

Taliansko hlási najvyšší počet nakazených od mája

Taliansko zaznamenalo najvyšší počet prípadov nákazy koronavírusom od 23. mája - nových prípadov je za posledných 24 hodín 845, informovali vo štvrtok predstavitelia ministerstva zdravotníctva. Citovala ich tlačová agentúra AFP.

Nové maximum nasledovalo po tom, čo ministerstvo zdravotníctva napočítalo v stredu 642 nových infikovaných a potvrdilo tak stúpajúcu krivku nákazy.

Za posledných 24 hodín zomrelo šesť ľudí a celkový počet úmrtí je 35.418 spomedzi 256.118 celkovo infikovaných.

"Nie sme v takej zlej situácii ako Francúzsko a Španielsko, ale súčasná situácia nie je uspokojivá," povedal profesor Massimo Galli, ktorý riadi oddelenie infekčných chorôb v prestížnej nemocnici Sacco v Miláne. "Ukončenie karanténnych opatrení vyústilo do prehnaného pocitu falošného bezpečia," dodal pre noviny La Repubblica.

Taliansko v máji zrušilo prísny lockdown, teda zatvorenie krajiny. Taliansko ho zaviedlo, keď sa stalo prvou krajinou v Európe, ktorá hlásila prípady ochorenia COVID-19.
Najväčší počet prípadov hlásili teraz regióny severné Benátsko (159) a Lombardsko (154) a Lazio s hlavným mestom Rím (115).

Francúzsko zaznamenalo 4771 nových prípadov

Francúzsko zaznamenalo za posledných 24 hodín 4771 nových prípadov nákazy novým koronavírusom, o 1000 viac ako v stredu, informovali vo štvrtok tamojšie úrady.

Podľa agentúry AFP denný počet nových infikovaných po prvý raz od mája prekročil hranicu 4000.

Koronavírusom SARS-CoV-2 sa vo Francúzsku dosiaľ nakazilo približne 230.000 ľudí. Chorobe COVID-19, ktorú koronavírus spôsobuje, podľahlo vyše 30.000 ľudí.

ZÁHREB/TASR

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti