Ďalšia štúdia u detí potvrdila spojitosť koronavírusu a záhadnej choroby

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR

O syndróme MIS-C je toho zatiaľ známe veľmi málo. Príznaky sú podobné, nie však zhodné, s Kawasakiho chorobou.

Po celom svete sú evidované stovky prípadov detí a mladistvých, ktorí prekonali nákazu koronavírusu SARS-CoV-2, vzápätí sa u nich ale prejavilo zriedkavé ochorenie podobné Kawasikiho chorobe. Vedci z londýnskej King 'College v teraz publikovanej štúdii preukázali spojitosť multisystémového zápalového syndrómu u detí (MIS-C) s koronavírusovou nákazou, informujú Novinky.cz.

Prvá štúdia spájajúca syndróm MIS-C (niekedy tiež PIMS - paediatric inflammatory multisystém syndróm) vyšla v nerecenzovanej verzii už v júli, teraz bola vydaná vedeckým časopisom Nature Medicine. K podobným záverom dospel aj výskum vedcov z Birminghamu už v máji, ich práca však ešte neprešla recenzným riadením.

Detský multisystemový zápalový syndróm spôsobuje zápal stien krvných ciev, čo v najhorších prípadoch môže viesť až k zlyhaniu orgánov, vrátane srdca. MIS-C najčastejšie postihuje deti do piatich rokov, môže sa však vyskytnúť aj u dvadsiatnikov. Ide o relatívne vzácnu chorobu postihujúcu odhadom 8 detí zo 100 000, doteraz sa o nej však vie veľmi málo.

V prvých týždňoch sa MIS-C prejavuje horúčkou a vyrážkami, môže spôsobiť začervenanie očí a jazyka a vysušenie a popraskanie pier. V druhej fáze nastupuje bolesť v podbrušku, zvracanie, hnačky, bolesti hlavy a kĺbov. V tretej fáze bolesti spravidla vymiznú, deti však môžu pociťovať nedostatok energie a ľahko sa unavia.

V ojedinelých prípadoch potom dochádza k zhoršenému priebehu, ktorý môže byť fatálny. Môže dôjsť k zápalu srdcového svalu či zlyhaniu ďalších orgánov. Príznaky sú podobné ako u Kawasakiho choroby, ide ale o odlišnú chorobu.

Štúdia skúmala stav 25 detských pacientov (15 chlapcov a 10 dievčat) vo veku 7 až 14 rokov liečených vo fakultných nemocniciach Guy 's Hospital a St Thomas' Hospital v Londýne. Všetky deti vykazovali symptómy MIS-C, 18 z nich malo žalúdočné a črevné ťažkosti, 7 z nich príznaky zápalu pľúc.

Testy u 17 detí z 25 odhalili protilátky proti koronavírusu SARS-CoV-2, čo svedčí o tom, že sa koronavírusom deti nakazili. U zvyšných 8 detí protilátky preukázané neboli, lekári sa však domnievajú, že aj ony sa koronavírusom nakazili. Z 8 detí totiž 6 malo príznaky koronavírusovej infekcie, boli v blízkom kontakte s osobou s ochorením Covid-19 alebo ich rodičia pracujú v zdravotníctve.

O syndróme MIS-C je toho zatiaľ známe veľmi málo. Príznaky sú podobné, nie však zhodné, s Kawasakiho chorobou. Preto prvé správy hovorili práve o tejto chorobe. MIS-C však spôsobuje imunitnú odpoveď odlišnú od Kawasakiho choroby.

Dôvody, prečo dospelí ochorie Covid-19 a deti skôr MIS-C, sú zatiaľ neznáme. Vedci sa domnievajú, že by MIS-C mohlo byť oneskorenou imunitnou reakciou na koronavírusové infekciu, keď imunitný systém podobne ako pri cytokinovej búrke napáda vlastné orgány.

Ako presne nové ochorenie MIS-C vzniká je zatiaľ neznámou, rovnako ako koľko detí nakazených koronavírusom postihuje, okrem toho, že ide o relatívne vzácnu chorobu. Všetky znalosti o MIS-C zatiaľ pochádzajú iba z prípadových štúdií.

Ohniská prípadov sa ale objavujú zhruba 3-4 týždne po tom, čo sa v mieste objavili ohniská infekcie SARS-CoV-2. Podobne sa objavilo v Paríži ohnisko Kawasakiho choroby po vrchole epidémie prasacej chrípky v roku 2009.

Prvé správy o záhadnej chorobe sa objavili na začiatku apríla tohto roka v Amerike aj v Európe a o možnej súvislosti koronavírusu a Kawasakiho choroby informovala americká Akadémia pediatrov.

V máji začali vychádzať prvé štúdie o MIS-C, na konci júla bolo v USA potvrdených 570 prípadov (z toho 10 úmrtí). Od júna hlásia prípady aj krajiny mimo Európy a USA - Peru, India, či Irán.

LONDÝN/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Londýn

Dôležité udalosti