Epidemiologička z martinskej nemocnice vysvetlila, ako funguje dezinfekčný robot

Ilustračná snímka.
Zdroj: TV Markíza

Robot je po rutinnej dezinfekcii vykonávanej pracovníkmi akýmsi bonusom istoty.

Martinská nemocnica používa na dezinfekciu chirurgických sál plnoautomatického robota. Ten si sám otvorí dvere, dekontaminuje priestor a po pár minútach práce sa opäť sám presunie, aby mohol pracovať inde. Napriek jeho dokonalosti o prácu nepríde nikto.

Možno keby mal umelé oči a ústa, mohol by účinkovať aj na striebornom plátne. Dezinfekčný robot je úplne samostatný. Keď pracuje, človek sa v jeho prítomnosti nachádzať nesmie. Vyžaruje totiž obrovskú dávku nebezpečného ultrafialového žiarenia, ktoré môže poškodiť pokožkou aj oči.

Dávka 2700 joulov je nemilosrdná aj pre baktérie a vírusy. Pri ich deaktivácii má robot takmer 100-percentmú účinnosť.

„Zníženie patogénov v prostredí je dôležité nielen v čase COVID-u, ale v nemocničnom prostredí denno-denne. Určite to prispieva k zníženiu nemocničných infekcií,“ vysvetlila Adriana Kompaníková, nemocničná epidemiologička.

Takzvané nozokomiálne nákazy vznikajú vo všetkých zdravotníckych zariadeniach po celom svete, ročne sa nimi na Slovensku nakazí vyše desať tisíc ľudí.

To, aké je prostredie v nemocnici, kontrolujú pomocou sterov denne. „Prídeme na operačné sály a hlavne z tých predmetov, ktoré považujeme za kritické, sa berie ster a potom sa vyhodnotí, či tam nejaký nález je alebo nie je,“ hovorí epidemiologička.

Robot je tak po rutinnej dezinfekcii vykonávanej pracovníkmi akýmsi bonusom istoty. Časom ho chcú využívať nielen v operačných sálach, ale aj na dekontamináciu izieb po odchode pacientov z hospitalizácie.


MARTIN/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.