Situácia v Brazílii a v Mexiku sa zhoršuje. Neustále pribúdajú obete koronavírusu

Druhá vlna zasiahla aj Južnú Kóreu.

V Brazílii zaznamenali v sobotu za predchádzajúcich 24 hodín 50.032 prípadov nákazy novým koronavírusom, čím ich celkový počet dosiahol 3.582.362. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na vyhlásenie brazílskeho ministerstva zdravotníctva.
Za posledných 24 hodín zomrelo 892 ľudí, ktorí mali pozitívny test na ochorenie COVID-19, čím sa ich počet zvýšil na 114.250.

Brazília, kde prvý prípad nákazy koronavírusom potvrdili 26. februára, je po Spojených štátoch z hľadiska počtu infikovaných aj úmrtí druhou najviac postihnutou krajinou na svete.

Jej krajne pravicový prezident Jair Bolsonaro si zo zahraničia vyslúžil ostrú kritiku za to, ako sa rozhodol k epidémii pristupovať. Pandémiu tiež 65-ročný prezident od jej vypuknutia bagatelizuje. Opakovane napríklad kritizoval prístup guvernérov jednotlivých brazílskych štátov, zavádzajúcich epidemiologické obmedzenia.

Štatistiky vo svete môžete sledovať v prehľadnej tabuľke.

Úmrtia v Mexiku prekonali 60-tisíc

V Mexiku pribudlo v sobotu za predchádzajúcich 24 hodín 644 úmrtí na nový typ koronavírusu, čím sa ich celkový počet zvýšil na 60.254. Informovala o tom v nedeľu agentúra Reuters s odvolaním sa na mexické ministerstvo zdravotníctva.

Úrady tiež hlásia 6.482 nových prípadov nákazy ochorenia COVID-19. Od začiatku pandémie tak krajina hlási 556.216 infikovaných, píše spravodajská televízia CNN.
Mexiko je krajinou s tretím najvyšším počtom úmrtí na koronavírus na svete. Viac ľudí mu podľahlo už len v USA a Brazílii.

Podľa miestnych predstaviteľov je skutočný počet nakazených pravdepodobne omnoho vyšší než počet potvrdených prípadov.

Druhá vlna aj v Južnej Kórei

Juhokórejské úrady zaznamenali v nedeľu 397 nových prípadov, čo je najväčší denný prírastok od 7. marca. S odvolaním sa na údaje tamojšieho ministerstva zdravotníctva o tom informovala agentúra DPA.

Celkový počet infikovaných tak od začiatku pandémie dosiahol 17.399. V krajine za posledných desať dní prudko stúpol počet infikovaných. Za toto obdobie ich pribudlo viac ako 2600. Novému koronavírusu tam doteraz podľahlo 309 ľudí.

Od 6. mája, keď došlo k uvoľneniu opatrení týkajúcich sa fyzického odstupu osôb, evidovala Južná Kórea iba ojedinelý výskyt nových ohnísk nákazy.

V sobotu po prvý raz od januára, keď v krajine detegovali prvého infikovaného jedinca, hlásilo prípady nákazy novým druhom koronavírusu SARS-CoV-2 všetkých 17 regiónov, v ktorých rezort zdravotníctva zbiera údaje v súvislosti so šírením epidémie.

Juhokórejský premiér Čong Se-gjun uviedol, že v širšej oblasti hlavného mesta Soul, kde zaznamenali 138 nových prípadov nákazy, zvažuje vláda vynucovanie prísnejších opatrení týkajúcich sa dodržiavania vzájomného odstupu.

Po tom, ako došlo k alarmujúcemu nárastu prípadov koronavírusovej infekcie, zakázali úrady od uplynulej stredy v metropolitnej oblasti Soulu veľké verejné zhromaždenia, zatvorili kostoly, múzeá i nočné podniky.

RIO DE JANEIRO/MEXIKO/SOUL/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti