Najväčší internát nedokáže zabezpečiť karanténu pre študentov. Dodržať opatrenia bude problém

Prešovská univerzita očakáva 900 študentov z Ukrajiny.

Obmedzovanie kontaktov medzi ubytovanými študentmi, vyčlenenie priestoru na karanténu, či nosenie rúšok aj na izbách. Také budú septembrové opatrenia na internátoch. Kým menšie zariadenia určené pre stredoškolákov by to mohli zvládnuť, horšie na tom budú vysokoškolské internáty. O niekoľko dní sa v nich začnú schádzať tisícky študentov a to aj zo zahraničia.

Prvé septembrové týždne budú podľa epidemiológov kritické aj v študentských domovoch. Testovať desaťtisíce študentov pred príchodom na internát nemá zmysel, keďže nezostanú zatvorení na izbách, budú normálne chodiť medzi ľudí. To, že sa COVID na internáte objaviť môže, pripúšťajú aj odborníci.

„Naozaj rátame s tým, že toto sa môže stať, ale všetky opatrenia sú nastavené tak, aby šírenie ochorenia bolo minimalizované najviac, ako sa dá," hovorí pediatrička Elena Prokopová.

Prečítajte si tiež:

Študenti by mali obmedziť návštevy aj premiešavanie medzi izbami. Ministerstvo dokonca odporúča, aby z internátov neodchádzali domov ani na víkend. No a samostatnou kapitolou sú zahraniční študenti. Niektorí prídu zo zelených, iní z červených krajín. A nebude ich málo.

Napríklad, Univerzita Komenského očakáva príchod viac než 2000 zahraničných študentov. Prešovská má zhruba 900 študentov z Ukrajiny.

Každý internát musí mať vytvorenú izolačnú miestnosť určenú pre študenta, ktorý náhle ochorenie a tu potom počká napríklad do príchodu rodičov. Okrem toho internáty, ktoré budú mať ubytovaných zahraničných študentov, prichádzajúcich z červených krajín, im musia vyčleniť aj samostatnú miestnosť na karanténu.

Prečítajte si tiež:

Otázne stále je, ktoré krajiny bude naša vláda považovať za bezpečné a ktoré za rizikové aj počas septembra, keďže o pár dní sa cestovateľský semafor môže zmeniť. Univerzita Komenského prevádzkuje študentské domovy s kapacitou skoro 11-tisíc lôžok. Z toho najväčší je internát Mlyny, na ktorom býva asi 6,5- tisíca mladých ľudí. No podmienky, na čo i len päťdňovú karanténu, tu nemajú.

„Priestory našich internátov nie sú z dispozičného hľadiska vhodné na karanténne účely takého veľkého počtu ľudí. V súčasnej situácii by sme nevedeli fyzicky oddeliť už ubytovaných študentov od študentov z rizikových krajín," reaguje Univerzita Komenského. Dvom poschodiam niekedy slúžia aj jedny toalety, spchy či kuchynka. Univerzita hľadá možnosti, ako dodržať všetky stanovené opatrenia.

Téme sa venovala Ľubica Janíková

Celé Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme študenti

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.