Posledných 10 krajín, ktoré nemajú ani jeden prípad nákazy koronavírusom

fbfnsf.gif
Zdroj: shutterstock/maloff

To, že tieto štáty nemajú chorých, ale neznamená, že by sa ich pandémia nedotkla.

Koronavírus sa za pol roka od začiatku pandémie rozšíril do takmer všetkých krajín sveta. Stále však existuje 10 krajín, ktoré neevidujú ani jeden prípad nákazy ochorením COVID-19.

Zrejme nikoho neprekvapí, že ide o ostrovy v Tichom oceáne, ktoré sú odrezané od sveta a odkedy prestali lietať lietadlá, ocitli sa v úplnej izolácii. Píše o tom portál BBC.

To, že tieto štáty nemajú chorých, ale neznamená, že by sa ich pandémia nedotkla. Turizmus a rybolov, ktoré sú najdôležitejšími zdrojmi príjmov, dostali tvrdé rany. Majitelia hotelov tvrdia, že už to dlho nevydržia a viacerí uvažujú, že ostrovy opustia.

To je aj prípad prvého hotela v súostroví Palau, ktorý otvorili v roku 1982. Manažér a spolumajiteľ Brian Lee sa snaží podnik na ostrove Koror udržať nad vodou, no hovorí, že ak sa do konca roka niečo nezmení, bude musieť hotel zatvoriť a prepustiť všetkých zamestnancov.

Maršalove ostrovy síce nie sú závislé od pravidelného prílevu turistov, no pandémia ochromila miestny rybolov. Lode, ktoré navštívili krajiny, v ktorých sa šíri koronavírus, majú zakázané kotviť v domácich prístavoch, čo prakticky znemožnilo obchodovanie s rybami. Miestni rybári sa pri tom špecializujú na lov akváriových rýb, ktorými zásobovali celý svet.

Asi najhoršia situácia je na Vanuatu, ktoré sa ešte nestihlo spamätať z aprílovej katastrofy, keď sa cez súostrovie prehnal cyklón Harold. Živel napáchal značné škody a výpadok príjmov z turizmu bude pri obnove krajiny veľmi chýbať.

Zdroj: TVNOVINY.sk
 

BRATISLAVA/kc

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.