Nemecký experiment s COVID-19. Stovky ľudí poslali na tri koncerty s rôznymi opatreniami

Výletná loď s horskou dráhou.
Zdroj: Reuters

Podobné projekty sa chystajú aj v Austrálii, Belgicku a Dánsku.

V Nemecku sa počas víkendu konali tri koncerty, ktorými chceli vedci z univerzity v Halle overiť, ktoré opatrenia sú najvhodnejšie pri usporiadaní podobných podujatí.

V rámci projektu Restart-19 sa dobrovoľníci zúčastnili v Lipsku na troch koncertoch nemeckého speváka Tima Bendzka, pričom na každom z nich boli iné odlišné podmienky. Výsledky štúdie by mali zverejniť do 6 týždňov. Píše o tom portál BBC.

Prvý koncert bol v podstate rovnaký ako akcie spred pandémiou, na druhom museli ľudia dodržovať hygienické opatrenia a menšie rozostupy. Najprísnejšie opatrenia boli na treťom koncerte. Kapacitu haly obmedzili na polovicu a ľudia museli stáť v 1,5-metrových rozostupoch. Všetci účastníci pred podujatím podstúpili testy na koronavírus, pred vstupom do haly im zmerali teplotu a všetci mali povinne rúška.


Ľuďom okrem toho rozdali prístroje, ktoré merajú rozostupy od ostatných. Vedcov zaujímalo aj to, ktorých povrchov sa ľudia na koncertoch najčastejšie dotýkajú, pomôcť im v tom mala fluorescentná dezinfekcia.

Autori projektu zažili mierne sklamanie, keď sa na koncertoch zúčastnila iba tretina zo 4200 ľudí, s ktorými počítali. Napriek tomu však tvrdia, že získané dáta budú hodnotné. Cieľom projektu Restar-19 bolo overiť, za akých podmienok by sa mali usporadúvať veľké kultúrne a športové akcie v halách. Podobné projekty sa chystajú aj v Austrálii, Belgicku a Dánsku.

HALLE/kc

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Nemecko

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.