Stav v Bratislave je vážny. Mesto mení farbu COVID semafora na červenú

Henrich Mišovič.jpg
Zdroj: TASR - Martin Baumann

V domovoch seniorov budú opäť obmedzené návštevy.

Mesto Bratislava mení po dôkladnej analýze čerstvých dát mestským epidemiológom a ďalšími odborníkmi farbu epidemickej fázy na svojom COVID-19 semafore na červenú. Ten označuje epidemický stav v hlavnom meste za vážny. Magistrát preto spúšťa preventívne opatrenia, ktoré má vo svojej kompetencii.

Dotkne sa to niektorých podujatí, zariadení pre seniorov. Pripravuje testovanie kľúčových zamestnancov, spúšťa prípravu karanténneho zariadenia pre ľudí bez domova a mestský terénny tím zintenzívni podporu sociálnych služieb.

"Hromadné podujatia predstavujú počas zhoršujúcej sa situácie zvýšené riziko superšírenia nákazy a ak ich hlavný hygienik neobmedzí, je kľúčové, aby sme sa na týchto podujatiach správali obzvlášť zodpovedne. Odborníci považujú za najrizikovejšie vnútorné priestory, kde sa zhromažďuje väčší počet ľudí, je prítomný alkohol a vykonávajú sa aktivity, pri ktorých je dodržiavanie bezpečných odstupov zložité, ako napríklad oslavy, koncerty, svadby, párty. Mrzí nás, že sa v duchu týchto odporúčaní nesprával aj náš poslanec mestského zastupiteľstva," hovorí hovorkyňa magistrátu Katarína Rajčanová.

Obmedzené návštevy v štyroch domovoch seniorov

Mesto dočasne obmedzí návštevy v štyroch zariadeniach pre seniorov: Gerium, Archa, Petržalský domov seniorov a Domov jeseň života. Obmedzí návštevy aj na lôžkových oddeleniach zariadení Domov pri kríži, Domov seniorov Lamač a Dom tretieho veku. Sneiori dostanú tablely a počítače, aby mohli byť so svojimi blízkymi v kontakte.

Sprísnený režim v domovoch seniorov zavádza mesto najneskôr od 2.septembra.

Prečítajte si tiež:

Dočasne sa pozastavia aj kolektívne aktivity v uzatvorených priestoroch s vysokým potenciálom šírenia vírusu, teda napríklad omše, stretnutia, oslavy, krúžky a podobne.

Mesto zavádza izolačné priestory, kam budú umeistnení prijímatelia sociálnych služieb so symptómami nového koronavírusu.

Magistrát chce posilniť aj testovanie zamestnancov, ktorí sú v priamom styku s prijímateľmi služby, ktorí boli vystavení rizikám.

Mesto spúšťa prípravu karanténneho zariadenia pre ľudí bez domova.

Vallo: Nemôžeme zatvoriť podniky

Primátor Bratislavy Matúš Vallo vysvetľuje, že zavádzanie protiepidemických opatrení je v kompetencii Úradu verejného zdravotníctva a vlády. Magistrát môže zavádzať len obmedzené množstvo opatrení. Rušiť súkromné podujatia či zatvárať podniky mesto nemôže.

Koncerty ani v uzavretých priestoroch magistrát nemôže rušiť, no Vallo apeluje na zodpovednosť ľudí.

"Je pochopiteľné, že počas letných mesiacov, odkedy ustúpila prvá vlna pandémie, mnohí z nás poľavili aj pri dodržiavaní protiepidemických opatrení. Teraz, keď sa Bratislava dostala do červenej fázy, je ale kľúčové, aby sme tieto opatrenia opäť začali brať vážne a dodržiavali ich. Potrebujeme chrániť našich najzraniteľnejších obyvateľov a tiež dostupnosť našich zdravotníckych zariadení pre tých, ktorí odbornú zdravotnú starostlivosť potrebovať budú," napísal Vallo na sociálnej sieti.

Celé Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.  

BRATISLAVA/TASR, tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.