Čo presne znamená zomrieť na koronavírus? Odpoveď dali nemeckí patológovia

Lekári vyvracajú tvrdenie, že u väčšiny nakazených bolo príčinou úmrtia ich predošlé ochorenie.

Svet zápasí s novým koronavírusom už ôsmy mesiac, napriek tomu stále nie je úplne jasné, ako do akej miery je ochorenie COVID-19 smrtiace.

Na otázku, koľko ľudí zomrelo „s", respektíve „na" toto ochorenie, sa pokúšali dať odpoveď nemeckí patológovia. Výsledky ich štúdie uverejnil portál 20min.ch.

Lekári na základe výsledkov vyvracajú tvrdenie, že u väčšiny nakazených, ktorí podľahli infekcii, bolo príčinou úmrtia ich predošlé ochorenie či vysoký vek.

Argumentujú tým, že zo 154 uskutočnených pitiev v 68 ústavoch po celom Nemecku až v 86 percentách prípadov evidovali ako príčinu smrti práve COVID-19.

„Pitva preukázala, že SARS-CoV-2 spôsobuje nielen poškodenie pľúc, ale postihuje aj ďalšie orgánové systémy," znie v štúdii. Ďalej píšu, že nový koronavírus „v žiadnom prípade nemožno porovnávať s bežným chrípkovým vírusom."

Profesor Till Acker z Neuropatologického ústavu v Giessene uviedol, že koronavírus spôsobuje „infekciu srdca a obličiek, ale tiež postihuje nervový systém".

V prípade, že vírus napadne endothelium, ktoré vystiela vnútorný povrch krvných aj lymfatických ciev a srdca, môže to viesť k infekciu viacerých orgánov.

To zodpovedá prípadom, kedy pri nákaze nastali poruchy krvácania a poškodenie krvných ciev. Podľa Ackera u tretiny pacientov, ktorí zomreli, vírus odhalili v mozgu.

Rizikové faktory, ako trebárs fajčenie, vysoký krvný tlak, obezita či cukrovka, významne poškodzujú práve endothelium, keďže ho vírus ľahšie napadne.

To je zrejme aj príčina toho, že medzi 154 obeťami koronavírusu bolo dvakrát viac mužov (105) než žien (49). Muži totiž vyššie spomenutými zdravotnými komplikáciami trpia častejšie.

Všetky uvedené závery sú podľa patológov jasným dôkazom toho, že nakazení koronavírusom zomreli skutočne „na" koronavírus.

GIESSEN/rd

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Nemecko

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.