Minister na nich hromží a chce ich eliminovať. Kto sú superšíritelia koronavírusu?

Matovič otvára hranice.
Zdroj: TASR/AP Photo/Thibault Camus

Ministerstvo zdravotníctva presnejšie zadefinovalo takýchto ľudí.

Kto sú superšíritelia koronavírusu? Práve vďaka nim nám podľa ministra zdravotníctva Mareka Krajčího rádovo rastú počty infikovaných. Vraj ich je až desať percent zo všetkých nakazených.

„Zachytili sme správanie ľudí, ktorí sú tzv. superšíritelia. Musím na rovinu povedať, že všetky doterajšie relevantné údaje potvrdzujú, že toto ochorenie sa exponenciálne šíri práve vďaka nim. Sú to ľudia s rizikovým správaním a zo všetkých infikovaných je takýchto ľudí zhruba desať percent a týchto desať percent nesie vinu za zvyšných 90 percent, ktorí sa následne infikujú," povedal v stredu Krajčí s tým, že v rámci opatrení potrebujú túto skupinu ľudí eliminovať.

Deň na to ministerstvo zdravotníctva presnejšie zadefinovalo takéhoto človeka.

„Ide o človeka s vysokou nákazlivosťou a schopnosťou rozšírenia prenosnej choroby na veľký počet ľudí, pretože má vysokú vírusovú nálož (čo je typické najmä pre prvé dni, keď sa infekcia začína rozmnožovať) a vstupuje do rizikových aktivít, kde môže nakaziť veľký počet osôb," vysvetlil rezort.

Navyše sa správa nezodpovedne, lebo nedodržiava odporúčania odborníkov.

„Môžu to byť napríklad ľudia, ktorí vyhľadávajú hromadné podujatia, kde sa nachádzajú cudzí ľudia, nenosia rúška, čím môže dochádzať k nekontrolovateľnému šíreniu vírusu. Rizikové správanie môže byť tiež napríklad v podnikoch či obchodoch v prípade, ak napríklad ľudia ignorujú nosenie rúška," ozrejmilo ministerstvo.

BRATISLAVA/mm

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.