Jadran dostal červenú. Toto vás čaká, keď sa vrátite z Chorvátska až v septembri

Nový zoznam rizikových krajín už stihol ovplyvniť plány Slovákov.

Epidemiológovia rozšírili zoznam červených krajín o Francúzsko, Španielsko, Holandsko, Belgicko či Maltu. Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) podotkol, že rizikové je aj Grécko, ale ešte ho nezaradili k „červeným štátom". Na zoznam pribudlo aj Slovákmi vyhľadávané Chorvátsko.

Krajčí preto pripomenul, ako sa majú občania správať po príchode z niektorého z kritických štátov.

„Na týchto občanov sa sťahuje povinnosť nahlásiť sa do eHranice, tým pádom sú zaregistrovaní pre regionálny úrad verejného zdravotníctva," uviedol minister. Registračný formulár eHranica je možné nájsť na vládnej stránke korona.gov.sk.

Po príchode na Slovensko začína navrátilcom plynúť karanténa, ktorú konzílium epidemiológov skrátilo zo 14 na desať dní. V rámci nej sú vyzvaní na testovanie. „Pokiaľ budú testovacie kapacity dostatočné, test sa zrealizuje a až po negatívnom výsledku sa budú môcť zapojiť do bežného života," priblížil Krajčí.

Súvisiaci obsah

Pokiaľ sa však občania vracajú z rizikových regiónov iných krajín, je podľa ministra veľmi ťažké zrealizovať, aby sa riadili spomínanými pokynmi. Preto nemajú povinnosť ich nasledovať.

„Ľudia si ale sami musia uvedomiť, že tieto regióny sú nebezpečné, musia dodržiavať prísne epidemiologické štandardy, nosiť rúška, dodržiavať rozostupy či dezinfikovať si ruky. Riziko šírenia nákazy je totiž v týchto oblastiach niekoľkonásobne vyššie ako na Slovensku alebo v bezpečnejších krajinách," tvrdí Krajčí.

Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR

Septembrové zájazdy stornujú

Dovolenkujúcich na pobreží Jadranu budú o pár dní úrady považovať za tých, ktorí sa vracajú z červenej krajiny. Dnes preto minister Krajčí vyzval našich turistov, aby sa z tejto destinácie vrátili skôr. Či ho počúvnu, ukážu nasledujúce dni.

Na označenie jadranskej krajiny za rizikovú však začali ihneď reagovať klienti cestovných kancelárií, ktorí mali v pláne dovolenkovať v Chrvátsku práve počas budúceho mesiaca.

„Vo chvíli, ako boli zverejnené informácie o rozšírení zoznamu rizikových krajín, nastala reťazová reakcia. Klienti stornujú zájazdy na mesiac september," informoval prezident Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr (SACKA) Roman Berkes.

„Väčšina cestovných kancelárií má napríklad do Chorvátska nástupné termíny v piatok a v sobotu. Takže v najbližších dňoch už organizovane cez cestovnú kanceláriu nepôjde do Chorvátska nikto," vysvetlil Berkes.

Obavy najmä z karantény

Jana Varinská zo SACKA doplnila, na základe nepriamych vyjadrení boli cestovné kancelárie v neistote a nevedeli, čo majú robiť. Klientov na nie príliš priaznivú situáciu preto upozorňovali aj skôr.

Vo všeobecnosti ale podľa Berkesa platí, že klienti nemajú záujem o zájazdy do tzv. červených krajín. Skonštatoval, že nemajú nazvyš päť až desať dní, aby mohli zostať v domácej karanténe.

„Máme skúsenosť, že klienti cestovných kancelárií sa neobávajú ani tak rizika ochorenia, ako zavedenia neočakávaného a neavizovaného opatrenia o karanténnej povinnosti v zelených krajinách," dodal prezident SACKA.

BRATISLAVA/rk, TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti