Máme prvého pacienta s COVID-19, ktorý je napojený na umelé pľúca

Milan Krajniak v Na telo plus.
Zdroj: TV Markíza

Liečia ho už týždeň a pomaly sa mu pľúca uzdravujú.

Na Slovensku máme prvého pacienta s ochorením COVID-19, ktorý je pripojený na umelé pľúca. Tie jeho sú totiž také poškodené, že sám by to neudýchal a pľúcna ventilácia by mu mohla paradoxne poškodiť. Podľa lekárov to bude dlhá liečba.

Šesťdesiatnik zo Žiliny ochorel koronavírusom tak vážne, že jeho pľúca sú mimoriadne poškodené. „Jeho pľúca vírus zničil do takej miery, že už ani umelá pľúcna ventilácia nebola schopná zabezpečiť okysličovanie jeho krvi,“ vysvetlil prednosta martinskej Kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny Milan Minárik.

Mechanický ventilátor, o ktorom počúvame od začiatku pandémie, do pľúc iba vháňa vzduch. Jeho rozklad na kyslík a CO₂ zabezpečia samotné pľúca pacienta.

Umelé fungujú inak, robia kompletnú výmenu krvných plynov za pacienta mimo jeho tela. Jeho choré pľúca zatiaľ majú dostatok času a priestoru zotaviť sa. „Je to prvý pacient s COVID-ovou infekciou na Slovensku, ktorého napojili na takéto zariadenie,“ tvrdí medicínsky riaditeľ nemocnice Dalibor Murgaš.

Zdroj: TV Markíza
 

Martinská univerzitná nemocnica si prístroj zaobstarala ešte pred vypuknutím pandémie. „Je to zariadenie, ktoré slúži pre pacientov nielen s vírusovým poškodením pľúc, ale celkovo pre pacientov, ktorým zlyhajú pľúca a srdce z rôznych dôvodov,“ vysvetlil.

Pacienta liečia umelými pľúcami už týždeň a pomaly sa jeho pľúca uzdravujú. Podľa Minárika sú schopné sa zotaviť, ale trvá im to niekedy niekoľko týždňov, možno mesiacov. „Ale vo väčšine prípadov sú schopné sa zotaviť,“ zdôraznil.

Umelé pľúca zapoja do liečby, iba ak je situácia veľmi vážna. Vtedy by obyčajná ventilácia ani nebola vhodná. „Aj mechanický ventilátor môže prispieť k poškodeniu pľúc a zhoršiť poškodenie pľúc,“ tvrdí Minárik.

Ak by totiž do zničeného dýchacieho orgánu tlačili vzduch, zničené pľúcne komôrky by nemali pod veľkým tlakom možnosť uzdraviť sa. Lekári si želajú, aby umelé pľúca ani nemuseli využívať.

V Martine nakrúcal reportér Marian Lechan.


MARTIN/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti