Internetom sa šíria nepravdy o nosení rúšok deťmi. Krajčí už podal trestné oznámenie

19_bucko_epidemia_tvnoviny.mp4
Zdroj: TV Markíza

Prvé dva septembrové týždne budú pre niektorých školákov povinné.

Hoaxy strašia ľudí pred nosením rúšok. Stále viac rodičov nabáda svoje deti, aby nerešpektovali nariadenia hygienika týkajúce sa povinnosti nosenia rúška na školách.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí už podal trestné oznámenie na neznámeho páchateľa za šírenie poplašnej správy.

Dve mamičky nám na kameru zhodne povedali, že nesúhlasia, aby ich dieťa nosilo rúško v škole. Jedna to odôvodnila znižovaním imunity dieťaťa, druhá tvrdí, že deti sa nebudú medzi sebou rozprávať.

Hoci poprední virológovia i viaceré odborné štúdie potvrdili, že nosenie rúšok je účinný nástroj v boji s koronavírusom, stále častejšie sa ozývajú odporcovia.

Na internete sa dokonca objavil manuál ako vzdorovať nariadeniu hygienikov. Pred blížiacim sa školským rokom dáva list rodičom návod, ako odmietnuť povinnosť starších detí nosiť rúška počas vyučovania.

Webová stránka, ktorá list šíri, nahnevala samotného ministra zdravotníctva. Lacnými nadpismi vraj ľudí šokujú len preto, aby potom na nich zarábali. Peniaze majú získavať tým, že čitateľom následne ponúkajú výživové doplnky a rôzne produkty.

Zdroj: TASR/Jakub Kotian

„V čase, kedy nám rastie počet nových prípadov nakazených koronavírusom, táto stránka straší ľudí klamlivými správami o nosení rúška, ktoré opakovane vyvracajú naši odborníci a lekári. Zarábať na strašení verejnosti lacnými lžami ešte aj uprostred pandémie, kedy najviac potrebujeme zodpovednosť ľudí, je to ľudsky odporné, medicínsky toxické a verím, že aj právne neakceptovateľné," vysvetlil minister.

Rezort zdravotníctva už podal trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. Polícia v týchto dňoch zvýšila kontrolu nosenia rúšok hlavne v uzavretých priestoroch. Hlavný hygienik Ján Mikas vydal nariadenia pre deti na školách, podľa jeho slov sa tak učia zodpovednosti.

Na školách platí nosenie rúšok pre prvý stupeň iba formou odporúčania. Vyššie stupne by ich mali mať záväzne počas celého vyučovania prvé dva týždne nového školského roka. Hygienik dokonca zrušil aj výnimku pre deti s astmou či kožným ekzémom.

„Veríme, že riaditelia a učitelia si svojou autoritou budú vedieť poradiť s takýmito situáciami a že sa nosenie rúškom nebude vynucovať formou sankcií, ale len vysvetľovaním," reagovala Michaela Domorák Barnová z odboru komunikácie ministerstva školstva.

Postoj rezortu k problému je zatiaľ vlažný. Vo finále tak bude na učiteľoch, ako to s rúškami na školách dopadne. Polícia do 20. augusta riešila spolu takmer 3 000 takýchto podnetov, z toho takmer 1 600 sa skončilo pokutou. No a hoci sankcia sa môže vyšplhať až na 1 000 eur je len málo pravdepodobné, že polícia bude robiť poriadky s rúškami aj za bránami škôl.

Téme sa venoval reportér Marek Gudiak.


BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Hoaxy

Dôležité udalosti