Koronavírus vo svete: India prekonala USA a zaznamenala najvyšší denný nárast na svete

Janka a Andy sú už svoji
Zdroj: TASR/AP/Mahesh Kumar A.

Situácia sa postupne zhoršuje aj v Taliansku.

V Indii pribudlo za posledných 24 hodín 78.761 prípadov nákazy novým druhom koronavírusu, informovali v nedeľu agentúry AFP a AP s odvolaním sa na indické ministerstvo zdravotníctva. Ide o najvyšší denný nárast na svete od vypuknutia pandémie.

India tak v tomto smere prekonala Spojené štáty. Podľa údajov AFP Američania zaznamenali najvyšší denný nárast prípadov 17. júla, a to 77.638.

Celkový počet prípadov nákazy v Indii presiahol 3,5 milióna. Chorobe COVID-19, ktorú spôsobuje koronavírus SARS-CoV-2, podľahlo vyše 63.000 ľudí. Za posledných 24 hodín pribudlo 948 mŕtvych.

Aktuálny vývoj koronavírusu vo svete môžete nonstop sledovať tu.

Úrady uplynulé tri týždne hlásili viac ako 60.000 infikovaných za deň - a už štvrtý deň po sebe vyše 75.000.
India je z hľadiska celkového počtu nakazených treťou najviac zasiahnutou krajinou na svete; v tomto smere ju predstihujú už len Spojené štáty a Brazília.

Taliansko: Z rekordných 99.000 testov na koronavírus bolo 1444 pozitívnych

Každý z talianskych regiónov hlásil v sobotu nové prípady koronavírusovej nákazy po tom, ako v krajine vykonali rekordných 99.000 testov, ktoré ukázali ďalších 1444 novoinfikovaných. Informovala o tom agentúra AP.
Talianske ministerstvo zdravotníctva v sobotu večer tiež oznámilo, že za posledný deň podľahol ochoreniu COVID-19 ďalší pacient, čím sa oficiálny počet obetí v krajine zvýšil na 35.473.

Taliansko tento mesiac takmer zdvojnásobilo počty testov vykonávaných počas jednotlivých dní, a to v čase nárastu nových prípadov infekcie, prevažne medzi mladými ľuďmi vracajúcimi sa z dovolenky. Hoci väčšina z týchto infikovaných nemá príznaky, počty ľudí vyžadujúcich si hospitalizáciu a intenzívnu starostlivosť pomaly znova rastú.
Taliansko, niekdajšie európske epicentrum koronavírusovej pandémie, plánuje začiatok nového školského roka na 14. septembra. Na rozdiel od iných krajín Európy Taliansko svoje školy od ich uzavretia na jar v rámci uvoľňovania opatrení znova neotvorilo.

V piatok talianske úrady oznámili ďalších 1462 prípadov nákazy, čo bol najvyšší denný nárast od 2. mája. Vo štvrtok evidovali 1411 nových infikovaných.

Brazília: Počet úmrtí na nový koronavírus presiahol 120-tisíc

Brazília šesť mesiacov po zaznamenaní svojho prvého prípadu nákazy novým koronavírusom prekročila 120.000 úmrtí v dôsledku ochorenia Covid-19. Vyplýva to zo sobotňajších údajov tamojšieho ministerstva zdravotníctva, ktoré oznámilo smrť ďalších 758 pacientov za posledných 24 hodín. Informovali o tom agentúry AFP a Reuters.

Brazília je po Spojených štátoch druhou najzasiahnutejšou krajinou sveta, pokiaľ ide o počet úmrtí na koronavírus. USA v súčasnosti evidujú viac ako 182-tisíc mŕtvych.

Juhoamerická krajina dosiaľ potvrdila 120.262 úmrtí na nový koronavírusom a 3.846.153 prípadov nákazy. Denné počty nových prípadov a úmrtí sa však v uplynulých týždňoch začali stabilizovať.

Pandémia sa v Brazílii stala aj politickou otázkou. Prezident Jair Bolsonaro zľahčuje závažnosť nového koronavírusu a útočí na guvernérov a starostov, ktorí zaviedli karanténne opatrenia, s argumentom, že ekonomické škody sú oveľa horšie než samotná choroba.

Krajne pravicový líder namiesto toho presadzuje liečivo hydroxychlorochín ako riešenie zdravotnej krízy - napriek štúdiám ukazujúcim, že je proti Covid-19 neúčinné.

Bolsonaro v sobotu znova vyhlásil, že tento kontroverzný liek "zachránil tisíce životov obetí" v Brazílii.
Podľa vlastných slov ho sám užíval, keď mu v júli diagnostikovali Covid-19.

Nový koronavírusom sa medzičasom v Brazílii rozšíril na zraniteľnejšie demografické skupiny a do vnútrozemia krajiny. Mimoriadne tvrdo kríza zasiahla obyvateľov preplnených chudobných štvrtí a podobne postihuje aj domorodé skupiny v amazonskom pralese, píše AFP.

NAÍ DILLÍ/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Taliansko

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.