Maďarsko nechá so Slovenskom otvorených iba šesť priechodov, no pendlerom odľahlo

19_dudekova_bielorusko_tvnoviny.mp4
Zdroj: TASR

Zatvorenie hraníc je nočná mora pre každého, kto v Maďarsku žije, študuje, podniká alebo aj dovolenkuje.

Slovákom vracajúcim sa z dovoleniek dovolia Maďari prejsť aj cez ich územie. Od prvého septembra však budú mať so Slovenskom otvorených iba šesť hraničných priechodov. Pendlovať dovolia iba tým, čo bývajú do 30 kilometrov od hraníc.

Zatvorenie hraníc je nočná mora pre každého, kto v Maďarsku žije, študuje, podniká alebo aj dovolenkuje. Slovensko ešte stále nedostalo oficiálne informácie, ako to bude od prvého septembra na hraniciach prebiehať. Do poslednej chvíle dúfali, že slovensko-maďarské hraničné priechody ostanú otvorené.

„Pretože počet nakazených v Maďarsku, ani na Slovensku nie je tak vysoký ako napríklad v Srbsku a Rumunsku. Ak malo dôjsť k zatvoreniu hraníc, tak smerom na juh alebo na východ, ale nie smerom na sever," povedal nám štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus.

Na Slovensko sa bude dať dostať iba cez šesť hraničných priechodov. Rezort diplomacie očakáva, že pendlovať nebudú môcť Slováci, ktorí bývajú ďalej ako 30 kilometrov od hraníc a tí čo nemajú vybavené Lakcím karty.

Zdroj: TV Markíza

„Takisto očakávam problémy pre našich študentov, pretože školský rok sa začína rovnako na Slovensku ako aj v Maďarsku a viacerí študujú v Maďarsku. Tam budeme musieť nájsť nejakú formu dohody, pretože nie sú známe podmienky, či pre študentov budú výnimky alebo nie," doplnil.

Kto priletí do Budapešti alebo kto pôjde autom z Chorvátska, tomu by mali tranzit povoliť. Bude veľmi prísne kontrolované, za akých okolností sa v Maďarsku ľudia zastavia a koľko na území Maďarska zotrvajú.

V pondelok (31. 8.) bude posledný deň, kedy vás do Maďarska ako Slováka pustia. Od utorka (1. 9.) sa na letisko nedostanete a nepustia vás do krajiny, ani keď tam budete mať zakúpenú dovolenku.

Zdroj: TV Markíza

Do Maďarska sa dostane iba ten, kto tam má trvalý či prechodný pobyt alebo maďarské občianstvo. „Ak je niekto na území Maďarska, nemal by mať problém dostať sa naspäť. Ak tam pôjdete ešte dnes, tak počas septembra by maďarská strana nemala robiť žiadne problémy s návratom cudzích štátnych príslušníkov," myslí si Klus.

S Maďarskom chcú ešte rokovať, aby pri Rajke nezatvorili malý priechod. Na diaľničnom sa totiž budú vytvárať kolóny. Rovnako chcú s Maďarmi rokovať, aby mohli pendlovať aj občania Slovenskej republiky zo vzdialenejších oblastí.

Téme sa venuje reportér Braňo Tomaga.

Celé Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.     

BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Maďarsko

Dôležité udalosti