Aká je pravdepodobnosť, že chytíte COVID-19 v lietadle? Vedci tvrdia, že menšia, ako si myslíte

Lietadlo, paluba, cestujuci
Zdroj: TVNOVINY.sk

Ak sa máte nakaziť počas letu, musia sa pokaziť tri veci.

Strach z lietania počas pandémie drasticky znížil leteckú dopravu. Teraz sa vzdušný priestor opäť plní, ale mnohí cestujúci sa obávajú rizika, že by sa mohli nakaziť koronavírusom. Ak sa ale preukážu nové vedecké tvrdenia, vnímané obavy z nástupu do lietadla by mohli byť neopodstatnené.

Aká je pravdepodobnosť, že v lietadle chytím koronavírus?

Kabína lietadla je malý priestor, kde môžete sedieť vtesnaný medzi niekoľkých cudzincov. Poviete si, ideálne miesto, ako niečo chytiť. Lenže podľa expertov a vedcov, na ktorých sa odvoláva americká CNN, je riziko prenosu nebezpečnej nákazy priamo počas letu menšie, než by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Ale existuje.

V jednom prípade, asi 328 cestujúcich a členov posádky testovali na koronavírus potom, čo sa dozvedeli, že 31. marca let z USA do Taiwanu niesol 12 cestujúcich, ktorí mali príznaky COVID- 19. Všetci ostatní cestujúci však mali negatívny test, rovnako ako členovia posádky.

A hoci v posledných mesiacoch určite boli prípady infikovaných cestujúcich prenášajúcich vírus na posádku lietadla alebo spolucestujúcich, prenosové rýchlosti sú nízke.

Štúdia zverejnená v žurnále JAMA Network Open predkladá dôkazy pre prenos nákazy počas marcového letu z izraelského Tel Avivu do nemeckého Frankfurtu. "Dvaja pasažieri ochoreli po tom, čo prišli do styku so skupinou infikovaných turistov. Tých zase nakazil manažér hotela," cituje CNN výskumníkov z virologického inštitútu Goetheho univerzity vo Frankfurte.

Spomínaná dvojica infikovaných pasažierov sedela v lietadle priamo cez uličku od skupinky siedmich turistov, ktorí sa nevedomky COVIDOM-19 sami nakazili.

Let z Veľkej Británie do Vietnamu z 2. marca, pri ktorom jediný cestujúci podľa všetkého nakazil koronavírusom ďalších 14 pasažierov a jedného člena posádky, je najskôr jediným zdokumentovaným prípadom, kedy sa priamo na palube lietadla nakazila väčšia skupina ľudí.

Jedným vysvetlením toho, prečo sa koronavírus počas letov masovo nešíri, môže byť to, že v moderných lietadlách sa kabína s cestujúcimi naplní čerstvým vzduchom každé dve až tri minúty. A v lietadlách sú namontované filtre, ktoré zadržia drvivú väčšinu častíc a nečistôt.

Kvôli pandémii tiež letecké spoločnosti zaviedli rad ďalších bezpečnostných opatrení - povinné rúška pre cestujúcich i posádku, meranie teploty alebo intenzívnejšie čistenie.

„Väčšina vecí je teraz nebezpečnejších ako pred COVIDOM a letectvo nie je výnimkou," hovorí pre CNN Travel profesor štatistiky na Sloan School of Management v Massachusetts Institute of Technology Arnold Barnett.

"Ak sa máte nakaziť (počas letu), musia sa pokaziť tri veci. Na palube musí byť pacient Covid-19 a musí byť nákazlivý," hovorí. „Ak sa na vašom lete nachádza takáto osoba, za predpokladu, že má na sebe masku, musí zabrániť prenosu," vysvetľuje profesor. A podľa neho musí byť tiež dostatočne blízko na to, aby hrozilo nebezpečenstvo, že by ste sa mohli nakaziť.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti