Najrizikovejšie miesta z pohľadu COVID-19. Tento obrázok vám pomôže zistiť, kde sa ľahko nakazíte

Banánové muffiny. (foto Tatiana Gernatová)
Zdroj: TASR/AP Photo//Manu Fernandez

Rizikových aktivít, ktorým je lepšie vyhnúť sa, je hneď niekoľko.

Aj keď u nás denne pribúdajú desiatky nových prípadov nákazy koronavírusom, opatrenia už nie sú tak prísne ako počas prvej vlny. Ministerstvo zdravotníctva preto pripravilo infografiku, ktorá má pripomenúť, ktoré aktivity predstavujú najväčšie riziko šírenia vírusu a ktoré, naopak, najmenšie.

Suverénne najhoršia voľba, ako stráviť voľný čas v tomto období, je vybrať sa do nočného klubu alebo na diskotéku. Nie je vhodná ani návštava interiérov barov, koncertu či podujatia na štadiónoch.

Medzi rizikové zaradili aj kostol a hygienici pravidelne opakujú, že oslavy v interiéri taktiež predstavujú vhodné podmienky pre šírenie nákazy.

Väčšina najrizikovejších aktivít má spoločnú jednu vec - konajú sa v interiéroch. Vírus sa totiž prenáša drobnými kvapôčkami vzdušnou cestou z človeka na človeka. Najrýchlejšie pri kašľaní, kýchaní, ale aj rozprávaní.

Súvisiaci obsah

Stále vysoko rizikové, i keď o niečo miernejšie v porovanní s menovanými aktivitami, sú stretnutia na svadbách či pohreboch. Objímanie, bozkávanie a úzky kontakt s cudzími ľuďmi hygienici opakovane nedoporúčajú.

O niečo priaznivejšie sú večery na letných terasách, kúpanie v prírode, dokonca i prechádzka plným mestom.

Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR

Pri všetkých aktivitách sú veľmi dôležité aj rizikové faktory. Patrí medzi ne počet prítomných ľudí, akí sú disciplinovaní, v akom priestore sa nachádzajú, ako dlho sa udalosť koná a či sa na danom mieste nachádza veľa povrchov, ktorých sa dotýkate.

Samozrejme, nemožno zabudnúť ani na lokalitu. Ak sa nachádzate v oblasti, kde vypuklo lokálne ohnisko, riziko opäť narastá.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti