Ochrana rúškom v praxi: Pozreli sme sa na to, ako ho ľudia nosia v MHD či obchodoch

Vo vlakoch kontrolujú rúška sprievodcovia a železničná polícia, na stanici by to mali byť policajti.

Rúško pod nosom, na brade, alebo vôbec žiadne. Mnoho ľudí v autobusoch či vlakoch povinné nosenie ochranných prostriedkov buď ignoruje, alebo ho plní len veľmi nedbalo. Často to totiž nemá kto kontrolovať a ani pokutovať.

Je bežný pracovný deň a my nastupujeme do autobusu na bratislavskej Hlavnej stanici. Prvého človeka so zle nasadeným rúškom vidíme ešte skôr, ako sa vôbec pohneme. Počas hodiny sme vystriedali viacero autobusov a električiek a všade sa našli trčiace nosy či celé tváre.

No a prečo je to tak? Pretože to nikto oficiálne nekontroluje. Dbanie na dodržiavanie pravidiel je len v rukách cestujúcich.

Šoféri si môžu na pomoc privolať dispečing alebo policajtov. Tým, že cestujúceho bez rúška vyhodia z autobusu, sa to však pre dopravný podnik končí. Potrestať takýchto pasažierov totiž nemôžu.

Ešte horšia situácia ako v MHD je vo vlakoch a na staniciach. Len za pár minút sme stretli desiatky ľudí, ktorí rúška vôbec nemajú, alebo ich majú len tak na pol žrde.

Vo vlakoch kontrolujú rúška sprievodcovia a železničná polícia, na stanici by to mali byť policajti. Dnes sa nám však podarilo nasnímať, že príliš prísni nie sú a s človekom bez rúška pokojne konverzovali. Zajtra však už budú možno prísnejší.

Viacmenej na zodpovednosti ľudí je aj nosenie rúšok v obchodoch. Tam im totiž tiež nemá kto dať pokutu. Vo veľkých supermarketoch však majú aspoň „esbéeskárov", ktorí môžu ľudí bez rúška poslať preč.

Viac v reportáži Martina Petra.

Celé vydanie pondelkových Televíznych novín nájdete na markizaplus.sk

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Martin Petro

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.