Pri ceste na Cyprus potrebujú Slováci od 5. septembra negatívny test

Mapa krajín, ktoré Úrad verejného zdravotníctva označil za bezpečné.
Zdroj: shutterstock.com/Roman Evgenev

Test musí byť vydaný najneskôr 72 hodín pred odletom.

Od 5. septembra musia mať Slováci prichádzajúci na Cyprus pred vstupom na palubu lietadla negatívny test na COVID-19, vydaný najneskôr 72 hodín pred odletom. Pred odletom sa všetci turisti musia tiež zaregistrovať, vyplniť dotazník a podpísať série vyhlásení na stránke cyprusflightpass.gov.cy, cez ktorú im vystavia takzvaný flightpass.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí o tom informuje na webovej stránke.

Negatívny test sa od 28. augusta týka aj všetkých cestujúcich vrátane slovenských občanov prichádzajúcich z Rakúska. Rezort tiež pripomína, že odlet z Maďarska nie je možný. Povolený je však tranzit slovenským občanom vracajúcim sa cez letisko v Budapešti späť na Slovensko.

"Odporúčame však občanom Slovenskej republiky preveriť u leteckých spoločností, či im bude umožnený nástup na palubu lietadla," dodalo ministerstvo.

Registračný formulár má podľa MZVEZ za cieľ pomôcť sledovaniu všetkých kontaktov v prípade pozitívneho nálezu a ich následnému testovaniu. "Nevyplnenie a nezaslanie tohto formulára elektronickou formou má za následok pokutu 300 eur a možné odmietnutie vstupu na územie Cypru, v lepšom prípade uhradenie pokuty plus 60 eur za COVID-19 test," upozorňuje.

Ako ďalej priblížilo ministerstvo, na správne spustenie online formulárov si cestujúci musia vytvoriť účet, pridať svoje osobné údaje, podrobnosti letu, uviesť dôvod svojej cesty, kde sa budú zdržiavať, kontaktné údaje v prípade núdze a urobiť právne vyhlásenie. Po prílete na Cyprus môže byť ktokoľvek z cestujúcich starší ako 12 rokov náhodne a zdarma testovaný na COVID-19 priamo na letisku.

Laboratórne testy prichádzajúcich na Cyprus musia obsahovať dátum odberu vzoriek, meno testovaného, výsledok testu a musí ísť o molekulárny test RT-PCR. V prípade návratu z Cypru na letisko Schwechat v Rakúsku a následný tranzit na územie Slovenskej republiky nie je potrebné dať si robiť test na COVID-19. Povinnosťou je mať iba vyplnené a vytlačené tlačivo o tranzite.

BRATISLAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti