Vedci na základe výsledkov štúdie tvrdia, že tieto lieky znižujú úmrtnosť na COVID-19

maxresdefault.jpg
Zdroj: TASR

Štúdie sa týkali 1703 vážne chorých pacientov z piatich kontinentov.

Steroidy účinne znižujú úmrtnosť vážne chorých pacientov s ochorením COVID-19. Potvrdzuje to analýza štúdií, ktorá v stredu vyšla vo vedeckom časopise Journal of the American Medical Association. Informovala o tom agentúra AP.

Podľa výsledkov analýzy siedmych štúdií pod vedením Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sa vďaka steroidom podarilo znížiť riziko smrti u kriticky chorých pacientov s koronavírusom až o tretinu, a to v porovnaní s bežnou liečbou alebo s použitím placeba.

Štúdie sa týkali 1703 vážne chorých pacientov z piatich kontinentov. Podľa výsledkov sú podobne účinné tri druhy kortikosteroidov - dexametazón, hydrokortizón alebo metylprednizolón -, čím sa rozširujú možnosti pre záchranu mnohých životov, informovala spravodajská televízia Sky News.

Experti však varujú, že steroidmi sa ochorenie COVID-19 nedá vyliečiť. Tieto lieky sa tradične používajú na tlmenie zápalov.

Zápal sa často tvorí aj v pacientoch s koronavírusom, keď ich imunitný systém na vírus zareaguje prehnane, čo môže viesť k smrteľnému poškodeniu pľúc.

Vďaka steroidom je tak možné predísť možnému úmrtiu spôsobenému zápalom v reakcii na infekciu novým koronavírusom.

LONDÝN/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme štúdia

Dôležité udalosti