India má ako tretia krajina na svete vyše štyri milióny nakazených

Alena Zsuzsová ide opäť do väzby.
Alena Zsuzsová ide opäť do väzby. Zdroj: ATSR/AP/Mahesh Kumar A.

Pandémia sa teraz šíri rýchlo najmä vo vidieckych oblastiach, kde je nedostatočná zdravotnícka infraštruktúra.

India sa stala treťou krajinou na svete, kde počet ľudí nakazených koronavírusom SARS-CoV-2 prekonal hranicu štyroch miliónov. Nový rekord zaznamenala v aj v počte nových prípadov nákazy za 24 hodín, uviedli v sobotu agentúra AFP a televízia CNN.

V Indii pribudlo v piatok podľa tamojšieho ministerstva zdravotníctva 86.432 infikovaných, čím sa ich celkový počet zvýšil na 4.043.179. India sa tak v tejto štatistike zaradila na tretie miesto za Spojené štáty (viac ako 6,3 milióna nakazených) a Brazíliu (približne 4,1 milióna).
Denný nárast viac ako 80.000 prípadov je hlásený tretí deň po sebe.

India pritom len pred 13 dňami prekonala hranicu troch miliónov nakazených. Za uplynulý deň pribudlo aj 1089 úmrtí, ich celkový počet dosiahol 69.561. Z ochorenia COVID-19 sa vyliečilo viac ako 3,1 milióna ľudí, aktívnych prípadov je 846.395.

Jednou z príčin zhoršovania epidemiologickej situácie je zmiernenie obmedzení, čím sa vláda snaží oživiť ekonomiku. Pandémia sa teraz šíri rýchlo najmä vo vidieckych oblastiach, kde je nedostatočná zdravotnícka infraštruktúra a obyvatelia nedodržiavajú hygienické opatrenia, no nepoľavuje ani vo veľkých mestách ako Dillí či Bombaj.

Epicentrom pandémie je štát Maháraštra, kde sa vyskytuje takmer štvrtina nových denných prípadov nákazy. Odborníci pritom predpokladajú že každý deň pribúda oveľa viac prípadov nákazy, ako hlási ministerstvo zdravotníctva. 

NAÍ DILLÍ/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti