Školy i firmy začali mať prísnejšie pravidlá, ako určila pandemická komisia. Kam až môžu zájsť?

Minister práce Milan Krajniak upozorňuje, že žiadne z nariadení nesmie firma uplatniť nad rámec práv samotných zamestnancov.

Nepustia ich do kolektívu medzi ostatné deti či prikážu ostať 96 hodín doma, aj keď neboli v rizikovej krajine. Školy aj firmy začali uplatňovať prísnejšie pravidlá, ako určila pandemická komisia. Všetko má ale svoje pravidlá.

Začiatok školského roka niektorých rodičov zaskočil. V obci Slanec napríklad prišli v prvý školský deň so synom do školy, no do budovy ich na upozornenie riaditeľky nepustili. Problémom bolo, že do 30. augusta boli v Chorvátsku.

„Povedala, že kašle na papiere od hygienikov, ona si to obháji, lebo ide o zdravie detí," sťažoval sa nám otec.

Chorvátsko bolo v tom čase ešte nerizikovou krajinou. Medzi červené ho zaradili od prvého septembra. Povinnosť domácej karantény tak nemali.

„Vtedy som povedala, nech skúsia prekonzultovať s pani detskou lekárkou, aký má názor na to ona a pokiaľ bude súhlasiť, nemám problém, aby prišli do kolektívu," obhajuje riaditeľka.

Riaditeľka sa tak rozhodla prijať opatrenie nad rámec toho, čo prikazuje úrad verejného zdravotníctva. Na obdobné prípady už upozornili aj ďalší. Pre rodiča to znamená, že si musí čerpať dovolenku alebo PN, hoci by nemusel. Ak je to ale v školskom poriadku, riaditeľka sa tak rozhodnúť môže. Mnohé školské poriadky ale na súčasnú situáciu ešte reflektovať nestihli.

Pokiaľ nejde o súkromnú či cirkevnú školu, riaďovateľom materskej či základnej školy je mesto či obec. Prísnejšie pravidlá ale čoraz častejšie presadzujú okrem škôl aj zamestnávatelia. Napríklad absolvovanie covidtestu po každej hromadnej akcii či podmienka zostať 96 hodín doma napriek tomu, že bol zamestnanec v menej rizikovej krajine. Dovtedy musí dotyčný buď pracovať z domu alebo si predĺžiť dovolenku či vybrať neplatené voľno. V takýchto prípadoch závisí od toho, o aké pravidlá ide.

Minister práce Milan Krajniak upozorňuje, že žiadne z nariadení nesmie firma uplatniť nad rámec práv samotných zamestnancov. Ak by tak dokonca konal bez ich súhlasu, môže to byť problém.

„Ak má zamestnanec pochybnosť, či si zamestnávateľ len nevymýšľa, lebo chce znížiť náklady a prehodiť svoju povinnosť naňho, odporúčam, aby sa obracal na príslušné inšpektoráty práce, ktoré mu vedia poradiť v tom, na čo má nárok a či je povinný takýto príkaz od zamestnávateľa poslúchnuť alebo nie. To je najlepší spôsob ako to overiť," radí minister.

Téme sa venovala Andrea Mačošková:


BRATISLAVA/TV Markíza
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti