Krajčí aj Mikas majú negatívny výsledok testu na koronavírus

Mikas preventívne zostane ešte v izolácii.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) aj hlavný hygienik SR Ján Mikas majú negatívny výsledok testu na COVID-19. Šéf rezortu zdravotníctva o tom v utorok informoval na sociálnej sieti.

Mikas z preventívnych dôvodov však naďalej zostáva ešte pár dní v izolácii, uviedla  hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Daša Račková.

"Negatívny výsledok testov majú aj ďalší dvaja zamestnanci ÚVZ SR, ktorí tiež prišli do kontaktu s osobou, u ktorej bolo následne potvrdené ochorenie COVID-19," povedala.

Hlavný hygienik SR a jeho dvaja kolegovia boli podľa jej slov v kontakte s nakazenou osobou niekoľko hodín. "Všetci traja sa zdržiavali v miestnosti, ktorá bola pravidelne vetraná a mali v miestnosti nasadené rúška s prekrytými ústami a nosovými dierkami, čo je pre ich ochranný účinok kľúčové. Rúško mala nasadené aj nakazená osoba," doplnila.

Mikas preto pripomenul význam nosenia rúšok. „Nosenie tvárových rúšok má význam u každého z nás, nielen u osôb s príznakmi respiračného ochorenia, kde rúško priamo zachytáva prúd kvapôčok. Je dôležité, aby ho v súčasnej situácii - v čase druhej vlny ochorenia COVID-19 a tesne pred bránami chrípkovej sezóny - nosili aj na pohľad zdravé osoby. Vírus totiž prenáša aj osoba bez príznakov ochorenia, ktorá nemusí vedieť, že je jeho nosičom, no je tiež infekčná," zhrnul.

BRATISLAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti