V Česku opäť pribudlo viac ako tisíc nakazených

Osobné vozidlo, ktoré podpálil mladý muž pred budovou Najvyššieho súdu USA vo Washingtone.
Zdroj: TASR/AP Photo/Petr David Josek

Koronavírusom sa nakazil aj riaditeľ českého Štátneho zdravotného ústavu.

V Českej republike bol v stredu druhýkrát zaznamenaný nárast nových prípadov nákazy koronavírusu presahujúci tisícku. V stredu laboratória potvrdili 1 161 pozitívnych testov, čo je len o dva menej ako v utorok, keď bol nárast rekordný, informujú Novinky.cz.

S chorobou COVID-19 sa aktuálne lieči rekordných 10 218 ľudí, väčšina má mierny priebeh, ale počet hospitalizovaných sa za mesiac zdvojnásobil na 244 a počet ľudí vo vážnom stave strojnásobil na 57. Celkovo sa v ČR nakazilo koronavírusom 31 036 ľudí, z ktorých 444 zomrelo.

Najvýraznejší nárast počtu nakazených za posledných sedem dní v prepočte na 100 000 obyvateľov má Pelhřimovsko, kde je 116 prípadov. Takmer 111 nakazených na 100 000 obyvateľov za uplynulý týždeň má okres Plzeň-juh. Nové ohnisko nákazy sa objavilo v Novej Vsi na Plzeňsku. Tretí najvýraznejší nárast chorobnosti zaznamenali hygienici v Prahe, kde za posledný týždeň pripadá cez 96 nakazených na 100 000 obyvateľov. Nasledujú okresy Beroun a Kladno.

V Prahe, podľa českého ministerstva zdravotníctva začal komunitný prenos. Belgicko a Nemecko preto zaradili hlavné mesto ČR na červený zoznam rizikových miest, takže ľudia, ktorí z nej prichádzajú, musia na test alebo do karantény.

Kvôli zhoršenej situácii začala vo štvrtok v celom Česku platiť povinnosť nosiť rúško vo vnútorných priestoroch budov a to aj v zamestnaní. Vláda v stredu večer rozhodla, že ľudia nad 60 rokov dostanú respirátor a päť rúšok.


Koronavírusom sa nakazil aj riaditeľ českého Štátneho zdravotného ústavu

Ochorenie COVID-19 sa potvrdilo u riaditeľa českého Štátneho zdravotného ústavu (SZÚ) Pavla Březovského. V stredu večer o tom informoval český spravodajský server Seznam Zprávy.

Po hlavnej hygieničke Jarmile Rážovej a riaditeľovi českého Ústavu zdravotníckych informácií a štatistiky Ladislavovi Dušekovi sa tak nakazil ďalší popredný predstaviteľ českého ministerstva zdravotníctva, pod ktoré zmienené inštitúcie spadajú.

"Je to záležitosť minulého týždňa, vrátil som sa z dovolenky a potreboval som hovoriť so všetkými vedúcimi centier, samozrejme jednotlivo. V stredu večer som dostal správu, že kolegyňa je pozitívna, potom už konala hygiena. V piatok som bol na testoch a nález bol pozitívny. Od vtedy karanténa, izolácia doma, nasledoval postupný vývoj príznakov," opísal Březovský.

Priblížil aj svoje aktuálne symptómy, ktoré označil za typické. "Bolesť hlavy, ale bez teploty, príznaky podobné chrípke, únava. Zatiaľ bez pľúcnych prejavov, okrem dráždivého kašľa," zosumarizoval.

Podľa vlastných slov sa Březovský ochorenie snaží brať pozitívne a verí, že osobnú skúsenosť s ním bude môcť využiť aj pri ďalšej činnosti ústavu a pri snahách o boj s pandémiou.

"Nakoniec som rád, že to prekonám, mám možnosť v praxi vyskúšať, čo na organizácii funguje. Tiež zistiť, ktoré informácie chýbajú a ktoré sú zbytočne mätúce. A vôbec nie je na škodu, keď si to vyskúša lekár, pretože potom môže lepšie poradiť svojim pacientom," uviedol.

SZÚ sa okrem mnohých ďalších činností podieľa aj na vývoji českej vakcíny proti COVID-19, pripomenul server Seznam Zprávy.

PRAHA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.