Švédska stratégia boja proti koronavírusu je úspešná. Premorovanie zabralo, tvrdia odborníci

Švédska vláda sa miesto celoplošných opatrení spoliehala na osobnú zodpovednosť každého jednotlivca a vydala sa cestou odporúčaní.

Vo Švédsku pribúda najmenej nakazených koronavírusom od vypuknutia pandémie. Krajina sa pritom vydala opačným smerom ako zvyšok Európy a neprijala žiadne radikálne opatrenia. Aj napriek tomu je počet obetí v pomere k celkovému obyvateľstvu v tejto severskej krajine nižší ako v Taliansku, Španielsku či vo Veľkej Británii. Píše o tom agentúra Reuters.

Zatiaľ čo v mnohých krajinách Európy počet prípadov nakazených láme rekordy, vo Švédsku minulý týždeň zaznamenali iba 1,2 percenta pozitívnych prípadov spomedzi 120-tisíc vykonaných testov. Pre porovnanie, na jar to bolo až 19 percent. Tento pokles naznačuje, že populácia v krajine je už z veľkej časti premorená.

Švédska stratégia boja proti koronavírusu sa osvedčila, zhodujú sa tamojší epidemiológovia. Postup severskej krajiny kladne hodnotí aj Svetová zdravotnícka organizácia. Tvrdí, že tento model funguje a je dlhodobo udržateľný.

Zatiaľ čo všade inde v Európe sa zatvárali firmy, reštaurácie a veľa ľudí prišlo o prácu, vo Švédsku život pokračoval v takmer bežnom režime. Švédska vláda sa miesto celoplošných drastických opatrení spoliehala na osobnú zodpovednosť každého jednotlivca a vydala sa cestou odporúčaní.

„Ukázalo sa, že naša stratégia je dôsledná a udržateľná. V súčasnosti pravdepodobne máme nižšie riziko prenosu nákazy ako v iných krajinách," domnieva sa epidemiológ Jonas Ludvigsson z lekárskej univerzity Karolinska Institutet. Podľa Ludvigssona sa zdá, že Švédi si vybudovali lepšiu kolektívnu imunitu ako majú obyvatelia iných európskych krajín. „Myslím si, že nám to prináša veľký úžitok," dodal.

Švédsko celkovo eviduje 5800 obetí koronavírusu. Najviac mŕtvych, takmer 2400, je vo vekovej kategórii od 80 do 90 rokov.

ŠTOKHOLM/kc

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.