Nová štúdia skúmala riziko šírenia COVID-19 vo vlaku. Aká je pravdepodobnosť, že sa v ňom nakazíme?

vodicak.gif
Zdroj: ZSSK

Vraj nie je dôvod k strachu z cestovania týmto dopravným prostriedkom.

Cestovanie vlakom nepredstavuje zvýšené riziko šírenia choroby COVID-19. Na svojom webe to uviedla nemecká prepravná spoločnosť Deutsche Bahn (Nemecké dráhy). Vychádza zo štúdie, ktorá skúmala jej zamestnancov a ktorú uskutočnil výskumný inštitút Charité Research Organisation (CRO). V rámci nej bolo v troch vlnách otestovaných 1 100 zamestnancov dráh, uvádzajú Novinky.cz.

Podľa výsledkov štúdie nie sú zamestnancami v diaľkových vlakoch vystavení zvýšenému riziku nákazy. Vlaky by tak nemali predstavovať ani zvýšené riziko pre cestujúcich, ktorí v nich trávia menej času.

"Musíme byť aj naďalej obozretní, avšak nie je dôvod k strachu z cestovania vlakom. Cestovanie vlakom je bezpečné a hygienické a ochranné opatrenia zavedené štátom a spolkovými krajinami fungujú, "komentoval štúdiu člen predstavenstva Deutsche Bahn pre osobnú prepravu Berthold Huber.

ZDROJ: Twitter/Deutsche Bahn AG

V prvej fáze od 29. júna do 3. júla otestovala CRO na aktuálnu prítomnosť vírusu 1 072 zamestnancov, z ktorých mal pozitívny výsledok jeden človek. Okrem toho 1 064 zamestnancov absolvovalo test na protilátky, z ktorého vyplynulo, že infekciu v minulosti prekonalo 20 testovaných.

Štúdia tiež ukázala, že zamestnanci, ktorí prídu do kontaktu s cestujúcimi, sa nenakazia o nič častejšie. Medzi zamestnancami, ktorí s cestujúcimi vôbec neprídu do styku, sa nákaza preukázala u 2,7 percenta. U vlakového personálu testy preukázali infekciu v 1,3 percenta prípadov.

CRO má v pláne ešte ďalšie dve fázy testovania. Druhá prebehne v októbri a tretia vo februári.

Nemecko za stredu ohlásilo 1 176 nových prípadov nákazy a deväť nových úmrtí.

BERLÍN/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Nemecko

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.