Mapa rizikových krajín sa zmení: Pribudnú tam aj naši susedia

ad339abd-7283-4995-86b7-f1c8433510a8.JPG
Zdroj: TASR/AP Photo/Petr David Josek

Na červeno svieti už aj Česko.

Prípadným zaradením Českej republiky medzi takzvané červené krajiny sa bude zaoberať pondelkový (14. 9.) ústredný krízový štáb. Informoval o tom premiér Igor Matovič (OĽANO) po piatkovom samite krajín V4 v poľskom Lubline.

Priblížil, že bol v piatok ráno informovaný, že Pandemická komisia vlády SR navrhuje zaradiť Česko medzi rizikové krajiny a označiť ju na "semafore" červenou.

"Budeme sa musieť rozhodnúť, ako z toho von. Väzby medzi Slovenskom a Českom sú obrovské, a to ľudské, rodinné, študentské i obchodné," skonštatoval predseda vlády. Tvrdí, že budú musieť riešiť otázku, ako chrániť Slovensko pred prípadným zavlečením nákazy, ale zároveň neohroziť ekonomické i spoločenské vzťahy s ČR.

"Dá sa to kompromisom," skonštatoval Matovič a spresnil, že sa konkrétny región označí za rizikový a verejnosť bude dôrazne vyzvaná, aby doň necestovala, ak nemusí.
Zároveň uviedol, že hoci bolo Slovensko v prvej vlne premiantom v boji s pandémiou a chránilo sa voči okolitým krajinám, v súčasnosti SR podľa neho nie je v tak elitnej pozícii.

Poukázal tiež na fakt, že je dôležité zvládnuť boj s novým koronavírusom, pretože krajiny V4 si už nemôžu dovoliť ďalšie hospodárske straty ako pri prvej vlne.

Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽANO) po piatkovom zasadnutí Pandemickej komisie vlády SR informoval, že Česko pribudne na zoznam takzvaných červených krajín. Medzi krajiny s nepriaznivou prognózou sa zaradia Rakúsko a Maďarsko. Novými menej rizikovými krajinami budú Švédsko, Bulharsko a Kanada.

Pandemická komisia dnes schválila nové opatrenia platné od 16.septembra a 1.októbra. Rozšíril sa aj zoznam červených okresov a zmenili sa aj povinnosti ohľadom rúšok v školách.

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Maďarsko

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.