Ukrajina a Maďarsko hlásia desiatky obetí koronavírusu, v Rakúsku oznámili druhú vlnu

Laborantka pripravuje vzorky na testovanie koronavírusu.
Zdroj: TASR/AP

Rakúsko za včerajší deň zaznamenalo 463 nových prípadov.

Počet prípadov nákazy novým koronavírusom na Ukrajine po troch dňoch nárastu znova klesol. Za posledných 24 hodín v krajine potvrdili 2476 novoinfikovaných, ako aj 30 úmrtí, vyplýva z nedeľňajších oficiálnych údajov.

Z ochorenia COVID-19 sa v rovnakom čase vyliečilo 547 pacientov a počet aktívnych prípadov aktuálne dosahuje 82.264, ukazujú údaje Systému monitorovania epidémie koronavírusu ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany (RNBO), o ktorých informovala agentúra Unian.

V sobotu hlásili na Ukrajine 3103 nových prípadov nákazy, pričom piatkových 3144 nových prípadov bolo najviac v krajine od začiatku pandémie.

Celkový počet prípadov nákazy na Ukrajine dosiahol k nedeľňajšiemu ránu 154.335.

Ochoreniu COVID-19 podľahlo 3178 ľudí a 68.893 pacientov sa uzdravilo.

Najväčší počet potvrdených prípadov COVID-19 za posledný deň zaevidovali v hlavnom meste Kyjev (310) a v Ternopiľskej (225), Charkovskej (180) a Ľvovskej (140) oblasti, uviedla agentúra Interfax-Ukrajina.

Kurz: Rakúsko zažíva začiatok druhej vlny

Rakúsky kancelár Sebastian Kurz v nedeľu varoval pred ďalším rozširovaním koronavírusovej pandémie v krajine. Vo vyhlásení pre tlačovú agentúru APA uviedol, že sa obracia na obyvateľov s "dôraznou výzvou", aby dodržiavali prijaté opatrenia, pričom očakáva prekročenie 1000 nových prípadov nákazy za deň.

"To, čo práve zažívame, je začiatok druhej vlny. Počty nakazených sa zo dňa na deň zvyšujú," uviedol Kurz. "Kým pred dvoma týždňami to bolo okolo 350 infikovaných za deň, včera (v sobotu) sme ich už mali viac ako 850. Mimoriadne dramatický je vývoj vo Viedni, kde je zaznamenávaných približne 50 percent všetkých nových infekcií v Rakúsku. A čoskoro dosiahneme hranicu 1000 novoinfikovaných za deň," vyhlásil šéf rakúskej vlády.
"Prosím obyvateľov, aby dodržiavali všetky opatrenia, zredukovali sociálne kontakty, nosili ochranu úst a nosa a všade zachovávali odstup, nakoľko je to možné," apeloval Kurz.

Kancelár však podľa vlastných slov celkovo nezmenil svoj postoj z konca augusta v tom, že vidno "svetlo na konci tunela" - a tiež že leto v budúcom roku bude už všeobecne znova "normálne".

"Ale pre nás všetkých to bude národná jeseň a zima. Preto sa teraz od nás všetkých vyžaduje, aby sme výzvy nadchádzajúcich mesiacov spoločne zdolali s rovnakou disciplínou a ohľadom ako na jar," dodal Kurz.

V sobotu hlásilo Rakúsko 869 nových prípadov nákazy za posledných 24 hodín, z toho rekordných 444 vo Viedni. Celkovo krajina zaznamenala takmer 33.000 infikovaných a vyše 750 úmrtí na Covid-19.

Kurz v piatok oznámil, že od pondelka sa v Rakúsku sprísnia reštrikcie týkajúce sa nosenia rúšok, ktoré bude povinné už vo všetkých obchodoch a verejných budovách, a dodržiavania odstupu na verejných podujatiach a v reštauráciách.

Rakúsko za včerajší deň zaznamenalo 463 nových prípadov.

Maďarsko: Počet nakazených už prekročil 12.000; zomreli štyria ľudia

Za posledný deň potvrdili v Maďarsku nákazu novým druhom koronavírusu 484 ľuďom, čím počet všetkých infikovaných dosiahol 12.309. S ochorením COVID-19 spôsobovaným vírusom SARS-CoV-2 zomreli štyria pacienti, ktorí trpeli chronickými chorobami. Počet obetí tohto koronavírusu stúpol na 637, vyplýva z údajov zverejnených v nedeľu vládnym serverom koronavirus.gov.hu.

Z nákazy sa zotavilo 4069 ľudí. Aktuálne je nakazených 7603 osôb.

V uplynulých dňoch postupne stúpa aj počet hospitalizovaných, ktorých bolo v nedeľu 282. Z nich 16 je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu.

V povinnej domácej karanténe je 26.531 ľudí. Laboratóriá otestovali 537.897 vzoriek.

Nákazou je najviac zasiahnutá Budapešť s 5330 potvrdenými prípadmi infekcie, Peštianska župa s 1752 prípadmi, po nich nasleduje Fejérska župa so 697, Komárňansko-ostrihomská so 454, Hajducko-bihárska so 460 a Rábsko-mošonsko-šopronská župa s 394 prípadmi nákazy. Najmenej nakazených s počtom 76 evidujú v Békešskej župe na juhu krajiny.

Poľsko potvrdilo 502 nových prípadov nákazy koronavírusom

Počet potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom v Poľsku sa od soboty zvýšil o 502 a celkovo tak krajina dosiaľ zaznamenala 74.152 nakazených. Zomrelo ďalších šesť ľudí, takže celkový počet úmrtí na ochorenie COVID-19 stúpol na 2188. V nedeľu to oznámilo poľské ministerstvo zdravotníctva, informuje tlačová agentúra PAP.

V sobotu rezort oznámil 603 nových prípadov a predtým v piatok 594, vo štvrtok 506, v stredu 421, v utorok 400 a v pondelok 302 novoinfikovaných.

Prvý prípad nákazy koronavírusom v Poľsku úrady oznámili 4. marca. Poľsko vyhlásilo 20. marca stav epidémie. Vláda 31. marca oznámila ďalšie obmedzenia pohybu obyvateľstva.

Niektoré obmedzenia boli 20. apríla zrušené a v priebehu mája aj júna pokračovalo postupné uvoľňovanie opatrení. Poľsko však od augusta zaviedlo prísnejšie obmedzenia vo vojvodstvách s narastajúcimi počtami nakazených.

KYJEV/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti