Maďari pritvrdili pri domovoch seniorov. Zatvorenie 1 600 z nich sa týka tisícok ľudí

Lesné požiare v Rusku
Lesné požiare v Rusku Zdroj: TASR/AP

Klientov nesmú príbuzní navštevovať.

Prísny zákaz návštev vo všetkých sociálnych zariadeniach v Maďarsku a zákaz opustenia týchto inštitúcií pre hrozbu šírenia koronavírusu sa celkovo dotýka 100-tisíc ľudí.

Uviedol to v pondelok štátny tajomník rezortu ľudských zdrojov zodpovedný za sociálne záležitosti Attila Fülöp s tým, že zákaz sa vzťahuje na domovy dôchodcov aj psychiatrické liečebne.

"V prípade 1 600 sociálnych zariadení do 1. septembra pandémia koronavírusu prenikla iba do troch percent z nich, možno teda konštatovať, že tento sociálny systém v krajine vďaka jej zamestnancom zvládol epidemiologický nápor. Výnimkou je iba hlavné mesto, ktoré prevádzkuje 30 sociálnych zariadení. K nim sa viažu až dve tretiny úmrtí súvisiacich s ochorením COVID-19," zdôraznil štátny tajomník vo verejnoprávnom rozhlase Kossuth Rádió.

Aktuálne štatistiky potvrdených, vyliečených pacientov a obetí ochorenia COVID-19 v jednotlivých štátoch nájdete v prehľadnej tabuľke TU!

Šéfka Úradu štátnej zdravotnej služby Cecília Müllerová nariadila uvedený zákaz 8. septembra. Výnimkou v zákaze návštev domovov je rozlúčka s príbuzným v konečnom štádiu ochorenia. Zákaz opustenia sociálnych zariadení sa netýka nočných útulkov a dočasných ubytovní pre bezdomovcov.

BUDAPEŠŤ/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Ma%darsko

Dôležité udalosti