Česi zavádzajú nové pravidlá, týkajú sa aj kontaktu s chorým na COVID-19

Hanka sa po SuperStar vrhla nielen na hudbu, ale aj na cvičenie.
Zdroj: AP Photo/Petr David Josek

Zavedú tiež tzv. sebatrasovanie.

V Česku karanténu nebudú musieť podľa nových pravidiel podstúpiť ľudia, ktorí počas kontaktu s osobou pozitívnou na ochorenie COVID-19 na sebe budú mať rúško či respirátor. To ale rovnako musí mať aj infikovaná osoba, s ktorou sa stretnú.

Karanténu nebudú musieť absolvovať ani ľudia, ktorí už túto chorobu prekonali počas posledných troch mesiacov. Informuje tn.cz s tým, že nové pravidlá začnú platiť ešte tento týždeň.

"Chceme, aby sa eliminovali prípady bezrizikovej karantény - napríklad keď sa niekto stretne s pozitívne testovaným, ale obaja v tej chvíli mali rúško alebo respirátor," uviedol český minister zdravotníctva Adam Vojtěch na brífingu, kde oznámil zmeny v systéme karantén. Aj títo ľudia však podľa Vojtěcha musia pozorne sledovať svoj zdravotný stav a spojiť sa s lekárom v prípade prejavenia príznakov ochorenia.

Aktuálne štatistiky potvrdených, vyliečených pacientov a obetí ochorenia COVID-19 v jednotlivých štátoch nájdete v prehľadnej tabuľke TU!

Podľa nových pravidiel karanténu nebudú musieť absolvovať ani ľudia, ktorí ochorenie COVID-19 prekonali počas posledných 90 dní a stretnú sa s infikovanou osobou. Majú totiž už vytvorené protilátky. Podľa Vojtecha by tak v karanténach malo vďaka týmto zmenám končiť menej ľudí.

V týždni od budúceho pondelka (21. 9.) by tiež malo začať fungovať takzvané "sebatrasovanie", v rámci ktorého budú nakazení sami do online formulárov zadávať, s kým a kde sa v poslednej dobe stretli.

"K dispozícii bude webový formulár, ktorý môžu ľudia vyplniť. Bude to veľká časová úspora," uviedol Vojtěch. V rovnaký deň tiež začnú fungovať formuláre pre príjazd z rizikových krajín.

Vojtěch spoločne s premiérom Andrejom Babišom tiež uistili, že napriek nárastu aktívnych prípadov je kapacita nemocníc dostatočná a lôžok na JIS, ARO alebo tých s "kyslíkom" je dostatok.

PRAHA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.