Česko sa stáva červenou krajinou, na opatrenie už aj reagovalo

Po návrate sa musíte preukázať testom alebo ísť do karantény.

Česko by malo pribudnúť na zoznam takzvaných červených krajín. Dôvodom je veľký denný nárast nakazených na ochorenie COVID-19.

Rakúsko a Maďarsko by mali stále zostať medzi zelenými krajinami. O tom, či sa zavrú hranice s Ukrajinou sa rozhodne v najbližších dňoch. Informáciu z rokovania Ústredného krízového štábu zverejnil na sociálnej sieti štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Martin Klus.

Podľa jeho tvrdenia ktokoľvek, kto sa vráti z územia Česka, s výnimkou pendlerov do 30 kilometrov od najbližšieho hraničného priechodu, študentov, pedagógov, výskumníkov, zdravotníkov, poľnohospodárov, sociálnych pracovníkov, pracovníkov v kritickej infraštruktúre, niektorých športovcov a umelcov, musí prísť buď s negatívnym testom nie starším ako 72 hodín, alebo prostredníctvom formuláru e-hranica nastúpiť do päťdňovej domácej karantény a následne byť testovaný.

Súvisiaci obsah

Toto sa bude kontrolovať prostredníctvom námatkových kontrol aj takzvaného "trackovania" mobilných telefónov. Podľa tvrdenia Klusa by toto opatrenie malo vstúpiť do platnosti v piatok (18. 9.).

"Medzi bezpečné krajiny zaraďujeme Švédsko, Bulharsko a Kanadu. V čakacom režime na takéto preradenie zostávajú Belgicko, Holandsko a Portugalsko, o ktorých dnes bola veľká diskusia," komentoval štátny tajomník.

Ďalej tvrdí, že ohľadom sprísnenia pravidiel pre Ukrajinu sa viedla intenzívna diskusia, ktorú vzhľadom na karanténne kapacity, respektíve perspektívu nákupu takzvaného antigénového rýchlotestu, nebolo možné v pondelok ukončiť.

"Vznikne pracovná skupina v tejto veci a rozhodne sa v najbližších hodinách," dodal.

Premiér Igor Matovič kritizoval Klusa za to, že rozhodnutie zverejnil skôr, ako ho on oznámil partnerovi Andrejovi Babišovi. Tvrdí, že Slovensko dostal do zlej diplomatickej situácie voči Česku.

Vyjadril sa už aj Babiš

Český premiér Andrej Babiš povedal, že tento krok nepomôže ekonomickým vzťahom oboch štátov. Babiš dodal, že ak Slovensko toto opatrenie urobí, bude to škoda.

Aj ekonomické dôsledky budú pritom jedným z hľadísk, podľa ktorých sa bude po skončení epidémie hodnotiť, ako sa situácia okolo ochorenia COVID-19 zvládla, dodal novinárom český premiér po zasadnutí Rady vlády pre zdravotné riziká.

Štáty Vyšehradskej štvorky by sa podľa neho mali takýmto obmedzeniam vyhnúť, lebo krajiny majú spolu najväčší obchod aj výmenu.

BRATISLAVA/TASR
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Česko

Dôležité udalosti