Matovič: Svadby budú do 100 ľudí, ale za prísnych podmienok a vysokých pokút za ich nedodržanie

Vodič vrazil do zvodidiel, potom pokračoval v jazde.
Zdroj: TASR

Každú svadbu prídu skontrolovať aj policajti.

Na svadbách bude môcť byť maximálne 100 hostí, svadobčania budú musieť nosiť stále rúška, vrátane tancovania. Nebudú ho musieť mať pri pití, jedení a fotografovaní sa.

Oznámil to premiér  Igor Matovič, že nosenie rúšok v súvislosti so šírením koronavírusu by mali kontrolovať polícia, resp. mestská polícia i ľudia z ÚVZ. Za nerešpektovanie nariadenia, budú dávať vysoké pokuty. Ich výška, ktorú premiér nepovedal, bude závisieť od zóny, v ktorej sa svadba koná.

Pokuty sú na rozhodnutí ÚVZ, dostane ju majiteľ zariadenia, v ktorej bude svadba. Ten musí 48 hodín hygienikom nahlásiť, že sa u neho bude konať svadba. Na základe toho by mal regionálny hygienik zverejniť manuál a podmienky bezpečnej svadobnej hostiny. Podotkol, že ak majiteľ nebude schopný zabezpečiť hygienické opatrenia, tak svadbu nemá robiť.

Predpokladá, že nariadenie k svadbám by malo byť zverejnené v priebehu jedného týždňa. "Ak bude svadba, domov vám nikto prísť nemôže. Nechávame to na zodpovednosti ľudí," doplnil.

Zmenu musia ešte odobriť hygienici, keď to bude potrebné aj parlament.  Nateraz platí, že na svadbe môže byť maximálne 30 ľudí, opatrenie platí od 1. októbra.

Matovič zároveň odporučil odložiť stužkové slávnosti budúcich maturantov na jar, tradičné plesy túto sezónu pravdepodobne nebudú. "Svadby, kary a krstiny sú udalosti, ktoré nemôžete odložiť," zdôraznil. 

Hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová po rokovaní vlády uviedla, že ministerstvo zdravotníctva súhlasí s vyjadrením, ktoré bolo komunikované premiérom. Pripomenula, že pandemická komisia vlády je odporúčací orgán. "Je úplne prirodzené, že sú to kroky, ktoré sa týkajú celého štátu, majú celospoločenský a ekonomický rozmer. Uvedomujeme si, že nie len zdravotný," povedala Eliášová.

Ako doplnila, rezort zdravotníctva sa rozhoduje vždy na základe ochrany verejného zdravia ľudí. "Rozumieme, že treba nájsť celoplošný kompromis," uviedla.

Premiér podľa slov Eliášovej tieto návrhy komunikoval s hlavným hygienikom a ľuďmi z ÚVZ, rovnako je v úzkom kontakte s ministrom zdravotníctva Marekom Krajčím. Ako dodala, tieto veci sú dopredu predkonzultované.

Premiér pred dnešným rokovaním vlády zverejnil na sociálnej sieti status, že na zasadnutie ide "so zaujímavým návrhom, ktorý zásadným spôsobom zmení strašidlo 30 hostí na hostine života."

NEVESTY, DOBRE BUDE Dnes na vládu idem so zaujímavým návrhom, ktorý zásadným spôsobom zmení strašidlo 30 hostí na hostine života. Držte palce #ÚprimneOdvážnePreĽudí

Uverejnil používateľ Igor Matovic   Streda 16. septembra 2020

Zdroj: Facebook/Igor Matovič

Ešte v pondelok v noci sa ospravedlnil nevestám za to, že nedokázal presvedčiť členov krízového štábu o prehodnotenie počtu ľudí.

Nevesty, chcem vám pomôcť, ale priznávam, že neviem ako presne ... a nehanbím sa to priznať ... aj keď sa to na...

Uverejnil používateľ Igor Matovic   Pondelok 14. septembra 2020

Zdroj: Facebook/Igor Matovič

Viac sa dozviete z nasledujúcej reportáže.


BRATISLAVA/zg, TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti