Hotely, reštaurácie aj cestovné agentúry vyšli do ulíc. Od štátu žiadajú kompenzácie

V týchto sektoroch prišlo o prácu asi 20 tisíc ľudí.

Hotely a reštaurácie sú na kolenách. Aj keď sa protiepidemické opatrenia v lete mierne uvoľnili, stále sa to s bežnou letnou turistickou sezónou nedá ani porovnať. Od marca nemajú peniaze na výplaty a v tomto sektore už o prácu prišlo asi 20 tisíc ľudí. Hotelieri očakávajú, že prepúšťanie sa na jeseň ešte zvýši, ak im štát neponúkne kompenzáciu.

To, že sa rodiny s deťmi vybrali cez prázdniny do Tatier alebo na výlety, síce ako-tak cestovnému ruchu na Slovensku pomohlo, no ani zďaleka sa to netýka všetkých podnikateľov pracujúcich v tomto sektore.

Peniaze nechávajú najmä turisti, ktorí aj prenocujú a, samozrejme, chýbali turisti zo zahraničia. Hotely, reštaurácie aj cestovné agentúry patria medzi najpostihnutejšie odvetvie a kompenzácie od štátu zatiaľ nedostali. Aj preto v stredu (16. septembra) protestovali v uliciach Bratislavy.

Sprievod sa presunul pred úrad vlády. Ministri ani premiér medzi protestujúcich zrejme neprídu. Richard Sulík odkázal, že určitý stimul pre nich pripravujú, no veci sa podľa neho neriešia pri píšťalkách.

„Nie je to pre nich jednoduché. Tržby nepadnú úplne na nulu, ale padnú im tak, že budú v strate, to je potrebné priznať a to, čo je dôležité, je nájsť správnu schému, ktorú by nám následne aj EÚ povolila. Na ulici pri píšťalkách určite tú správnu schému nenájdeme, to musia byť rokovania na expertnej úrovni,“ povedal Sulík.

SY Asociácia: „Odozvy sú také, že ešte potrebujú nejaké týždne, možno mesiace na prehodnotenie, na druhej strane, ten sklz, ktorý je v cestovnom ruchu a ten prepad je taký obrovský, že my to riešenie potrebujeme nájsť okamžite, pretože reálne je ohrozených 60tisích pracovných miest.“

Situáciu monitorovala Ľubica Janíková, viac sa o proteste dozviete z nasledujúcej reportáže.


Celé Televízne noviny sledujte na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti