Aj biskupi vydali pre veriacich semafor. Tieto pravidlá platia pri bohoslužbách

Koláž zo zásahu v Jelenci u Ľudovíta Makóa.
Zdroj: TASR

Rúška sú naďalej povinné.

Aj Konferencia biskupov Slovenska v súvislosti s druhou vlnou koronavírusu u nás vydala usmernenia, ktoré sú záväzné až do odvolania pri slávení bohoslužieb a ďalších cirkevných podujatiach.

KBS rozdelila krajinu na tzv. semafor a ako píše na webe, opatrenia sa odvíjajú od toho, do ktorej z troch definovaných kategórií cirkevné spoločenstvo aktuálne spadá.

Žltá a červená zóna

Čo sa týka počtu osôb pri bohoslužbách, pre kostoly v žltej a červenej zóne platí pravidlo zachovania odstupov medzi veriacimi na spôsob "šachovnice" - tak pri sedení, ako aj pri státí. S výnimkou členov tej istej domácnosti tak, ako to bolo aj pri prvej vlne nového koronavírusu. Konkrétny počet je teda limitovaný dimenziami chrámu.

Zdroj: kbs.sk

"Veriacich, ktorí patria do rizikových skupín opísaných v semafore, a tých, ktorí pociťujú príznaky ochorenia, treba vhodným spôsobom uistiť, že v týchto okolnostiach nie sú viazaní povinnosťou účasti na nedeľnej bohoslužbe a je potrebné, aby zostali doma, kde môžu sledovať prenos liturgie cez rádio, televíziu, prípadne internet," uvádza KBS.

Hostia iba do rúk

Stále platí, že sväté prijímanie sa podáva vo všetkých troch fázach do rúk. KBS duchovným radí, aby veriacich vyzvali na zloženie rúška až tesne pred prijatím, keď už sú na rade.

Potom majú položiť pred seba jednu ruku na druhú, prijať eucharistiu s úctou do dlane vrchnej ruky, následne si druhou rukou pred rozdávateľom sväté prijímanie vložiť do úst, znovu založiť rúško a až potom sa vrátiť na svoje miesto.

Zdroj: TASR

Kto v individuálnom prípade z vážneho dôvodu nemôže prijímať do rúk, má si prísť po hostiu na záver radu prijímajúcich a rozdávateľ nech mu podá eucharistiu do úst a následne si dezinfikuje ruky.

Čo má robiť veriaci, ak je duchovný pozitívne testovaný

Pokiaľ by duchovný spozoroval príznaky koronavírusu priamo u seba, u spolupracovníkov či veriacich v kostole, treba sa riadiť kategóriou 1 - červená farba - a pokynmi dole pod semaforom, hoci sa daná farnosť môže nachádzať v "zelenej zóne". Je veľmi potrebné, aby veriaci dôsledne rešpektovali pokyny svojich duchovných a nimi poverených organizátorov.

Keď je duchovný pozitívne testovaný na COVID-19, dekanát, resp. diecéza preberá poskytovanie duchovnej služby a on ide do desaťdňovej karantény alebo sa podľa klinického vývoja ochorenia riadi rozhodnutiami RÚVZ.

Duchovný, správca farnosti alebo diakonie ihneď v spolupráci s RÚVZ realizuje dohľadávanie kontaktov pre identifikáciu úzkych kontaktov medzi veriacimi (odovzdá aj zoznamy veriacich, u ktorých bol, a to 2 dni pred prvými príznakmi, resp. v deň realizácie výteru, ak sa jedná o asymptomatickú osobu.

Úzky kontakt je definovaný  ako kontakt s pozitívnou osobou po dobu viac ako 15 min a menej ako dvojmetrovej vzdialenosti. Duchovný spolu s regionálnym epidemiológom vyhodnocuje riziko pre každý blízky kontakt.

"Spolupracovníci a veriaci, ktorí boli ako blízke kontakty v akomkoľvek riziku, majú byť 10 dní izolovaní a precízne monitorovaní. Testovanie všetkých symptomatických osôb má byť prioritou," informujú biskupi na svojom webe.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.