Českí vedci vyvíjajú biosenzor na COVID-19. Mal by byť lacnejší ako PCR test

Minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO).
Zdroj: TASR

Prístroj má viacero využití.

Českí vedci z Fyzikálneho ústavu Akadémie vied v spolupráci s kolegami z Juhočeskej univerzity v Českých Budějoviciach začali s testovaním špeciálnych biosenzorov na detekciu nového koronavírusu.

Unikátny prístroj by mohol presne zmerať množstvo vírusu na rôznych povrchoch, ale aj vo vzorcoch telesných tekutín. Píše iDnes.

Podľa Alexandra Dejneka, spoluautora prístroja, sa im darí. Prístoj podľa neho dokáže detekovať vírusy s vysokou presnosťou.

Jeho využitie by do budúcnosti mohlo byť omnoho širšie než len určenie prítomnosti koronavírusu. Prístroj momentálne dokáže vírus detekovať asi do 15 minút.

Ak by ml biosenzor v budúcnosti odhaliť napríklad aj rozsah infekcie, je podľa vedcov nutné začať spolupracovať s priemyslovými výrobcami.

Šéfkou vývojového tímu je Hana Lísalová, ktorá sa na projekte podieľa napriek svojmu zdravotnému hendikepu. Vedkyňa je takmer kompletne slepá.

Výsledky testov v laboratóriách rozhodnú, aké ďalšie úpravy biosenzor čakajú a tiež sa rozhodne, kedy technológia doputuje na trh.

Ako uviedla Lísalová, cena testovacieho biočipu by mohla byť nižšia ako u PRC testov. Výhoda čipu tkvie v tom, že ho možno používať opakovane.

PRAHA/rd

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti