Kostoly sa počas druhej vlny pandémie zatvárať nebudú

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Zdroj: TV Markíza

Patria ale medzi rizikové miesta, cirkev v nich preto sprísnila opatrenia.

Kostoly patria medzi rizikové miesta. Zatvárať sa síce nebudú, no cirkev v nich sprísnila opatrenia. Veriaci sa budú riadiť podľa farby na semafore, ktorou je označený ich okres.

V prešovskej konkatedrále zásadne zmeny robiť nemusia. Okres patrí v rizikovosti nákazy medzi oranžové regióny a šachovnicové označenie lavičiek tu mali počas celého leta.

Konferencia biskupov Slovenska vydala vlastný semafor opatrení, podľa ktorého budú musieť veriaci najprísnejší režim dodržiavať v červenej zóne.

Sväté omše v červenej zóne budú tiché - bez spevu a liturgie sa musia skrátiť len na nevyhnutnú dlžku. Počet veriacich je limitovaní dimenziami chrámu.

Pri sebe v kostole môžu stáť iba členovia tej istej domácnosti, tí ktorí sa dnu nevojdú, musia zostať vonku.

Dezinfekcia rúk i povinné rúška sú počas omší už samozrejmosťou. Zakázané sú spoločné spevníky i sväteničky. V oranžovej a červenej zóne môžu sviatosti vysluhovať len individuálne.

Prijímanie budú kňazi veriacim naďalej dávať len na ruku. Aj tí, ktorí mali k tomu spočiatku výhrady, si na to už zvykli.

Stále platí, že veriaci, ktorí patria do rizikových skupín alebo pociťujú príznaky respiračného ochorenia, nie sú viazaní účasťou na nedeľnej bohoslužbe. Mali by zostať doma a priamy prenos z omše sledovať cez televíziu či internet.

Téme sa venoval Martin Jedinák.

Celé dnešné Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.

PREŠOV/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Kostoly

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.