Obrovský úspech našich vedcov. Vývoj slovenskej vakcíny proti COVID-19 má úžasné výsledky

Dokonca bez nežiaducich vedľajších účinkov.

Obrovský úspech slovenských vedcov. Vývoj vakcíny proti COVID-19 má zatiaľ v našich laboratóriách samé dobré výsledky. Dokonca bez nežiaducich vedľajších účinkov. Špeciálny tím odborníkov vyvinul úplne nový typ vakcíny, ktorá by mala vyvolať dostatočnú imunitnú odpoveď aj u ľudí starších ako 70 rokov.

Štáty po celom svete sa predbiehajú v tom, kto bude mať skôr očkovaciu látku proti koronavírusu. Kým Rusko chce postupne zvýšiť výrobu svojho Sputnika až na šesť miliónov dávok mesačne, Európa na to ide o niečo pomalšie. Bezpečnosť je najvyššou prioritou, a tak do konca roka bude prebiehať najmä testovanie.

Aj tím slovenských odborníkov už na vakcíne pracuje. Protilátky, ktoré vytvorili, úplne zneškodnili živý koronavírus. U myší táto nová vakcína vytvorila vysokú koncentráciu protilátok.

Slováci ukončili už prvú časť predklinických skúšok. Podarilo sa im zabrániť, aby vírus vstúpil do bunky a rozmnožoval sa. Kým ostatné vyvíjajúce sa vakcíny ponúkajú imunitnému systému mnoho podnetov a viac ho zaťažujú, tá slovenská je zameraná veľmi špecificky a imunitný systém zasahuje cielene len to, čo má.

Na myšiach, vakcinovaných touto slovenskou očkovacou látkou, doteraz neboli pozorované žiadne nežiaduce účinky. S klinickým skúšaním na ľuďoch chcú začať ku koncu tohto roka.

Najprv to budú desiatky, neskôr stovky až tisícky dobrovoľníkov. Niektorí dostanú túto novú vakcínu, ďalší úplne iný typ vakcíny a posledná skupina len placebo. Sledovať ich budú nezávislí odborníci, ktorí vyhodnotia, či sa zmeny zdravotného stavu vyskytli náhodou alebo ich spôsobila testovaná vakcína.

Firma vakcínu zatiaľ vyvíja bez podpory štátu. Celý proces stojí desiatky miliónov eur. A keďže nechcú vynechať žiadnu fázu skúšania, na to, kým sa slovenská vakcína dostane do našich ambulancií, si ešte budeme musieť počkať.

Téme sa venovala Ľubica Janíková.

Celé dnešné Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti