Švédsko hlási v druhej vlne nezvyčajne málo infikovaných. Počas prvej vlny rúška nenosili

Na 100-tisíc obyvateľov mali za posledné dva týždne v priemere len 22 infikovaných.

V zovretí druhej vlny pandémie je prakticky celá Európa. Jedna krajina však vytŕča. Švédsko, ktoré od začiatku zvolilo svojskú stratégiu, hlási nezvyčajne nízke počty nových prípadov. Na 100-tisíc obyvateľov mali za posledné dva týždne v priemere len 22 infikovaných. Pre porovnanie - Španielsko, ktoré je na tom v rámci Európy najhoršie, má priemer 279.

"Risk druhej vlny tu, samozrejme, je a musíme byť opatrní. Šírenie aktuálne pozorujeme medzi študentami stredných škôl, ktorým sa začala výučba. Pre nich to ale nie je nebezpečné. Vo zvyšku spoločnosti sa teraz vírus nešíri," hovorí epidemiológ Anders Tegnell.

Nad Švédskou stratégiou zdvíhal obočie celý svet. Keď sa celá Európa zatvárala, život tam bežal ďalej. Švédi nechali doma len študentov starších ako 16 rokov a obmedzili hromadné akcie. Všetko zostalo otvorené a rúška nenosia doteraz.

Švédsky hlavný epidemiológ tvrdí, že označovať jeho stratégiu ako úspešnú, je zatiaľ predčasné. Myslí si však, že je dlhodobo udržateľná, na rozdiel od striedania lockdownov a otvárania. Čiernou škvrnou na švédskom príbehu je ale vysoká smrtnosť v domovoch dôchodcov. Úrady priznávajú, že zlyhali, keď na jar včas nezakázali návštevy a personál nevybavili ochrannými pomôckami. Okrem toho Švédi pozorujú ďalší zaujímavý jav - tisícky ľudí majú problémy s takzvaným dlhodobým Covidom. Zdravotná sestra Eva sa nakazila v apríli a ešte stále sa z ochorenia nedostala.

"Hocikedy ma zmohne strašná únava a musím si sadnúť. Cítim sa, ako keby som tri noci nespala, bije mi srde. Často neviem poriadne dýchať, ako keby som bola v nejakej saune," hovorí.

Dlhodobých Covid pacientov už vedci vo svete intenzívne skúmajú. Z doterajších výskumov vyplynulo, že pretrvávajúce príznaky majú najčastejšie ženy v strednom veku, ktoré boli predtým úplne zdravé

Pozrite si reportáž


ŠTOKHOLM/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.